Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie na problemy z krtanią u muzyków? To pytanie zadaje sobie wiele osób, ponieważ zapalenie krtani to stan zapalny za który odpowiada infekcja górnych dróg oddechowych, a, w przypadku muzyków częstym powodem jest przeciążenie strun głosowych. Ma na to wpływ m.in. zadymienie lub przesuszenia pomieszczenia, w którym długo się przebywa w czasie np. koncertu. W takiej sytuacji konieczna jest szybka wizyta u lekarza. Czy można wówczas liczyć na zwolnienie, czyli L4?
Zwolnienie lekarskie na problemy z krtanią u muzyków – kiedy można o nie poprosić lekarza?
Mówi się, że zapalenie krtani to choroba zawodowa muzyków, wywołana często przeciążeniem strun głosowych. Objawia się wówczas: suchością, drapaniem w gardle, uczuciem pieczenia, atakami kaszlu, a nawet utratą głosu. W skrajnych sytuacjach może dochodzić nawet do trudności z oddychaniem i wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza. Możesz również skorzystać z teleporady i uzyskać zwolnienie lekarskie online.
Tylko specjalista jest w stanie ocenić czy zapalenie krtani nie ma podłoża bakteryjnego, któremu może towarzyszyć wysoka gorączka, a nawet wymioty, powodująca dławienie się. W przypadku muzyków zapalenie krtani może być równie dobrze spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną, jak też przyczynami wynikającymi z zawodu i przeciążeniem strun głosowych lub też występowaniem guzków na strunach głosowych. Decyzję co do diagnozy i leczenia zapalenia krtani zawsze podejmuje lekarz i to on decyduje czy pacjent wymaga pobytu w domu i czy może otrzymać zwolnienie w postaci L4.
Zwolnienie lekarskie na problemy z krtanią u muzyków – jaki lekarz może je wypisać?
Muzycy lub nauczyciele śpiewu zmagają się z częstymi stanami zapalnymi w obrębie krtani i nie zawsze jest to wskazaniem do wizyty u lekarza. Zdarza się, że stan zapalny ustępuje samoistnie. Jeśli jednak tak się nie dzieje, a objawy nasilają się to konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Wówczas można udać się zarówno do lekarza rodzinnego, jak i do laryngologa, lub też specjalisty w dziedzinie pediatrii i medycyny wieku młodzieńczego, a, w ciężkich przypadkach, zwrócić się do lekarza z pogotowia ratunkowego. Każdy z tych specjalistów możemy wypisać zwolnienie lekarskie na problemy z krtanią u muzyków w formie L4 i, w zależności od przyczyny i przebiegu zapalenia krtani, podjąć decyzję co do leczenia odpowiednimi środkami – np. preparatami, które uśmierzają ból, środkami przeciwzapalnymi, antybiotykami (W przypadku zakażeń bakteryjnych), lub innymi lekami w sytuacji gdy pacjent zmaga się z dodatkową chorobą, taką jak np. refluks lub zapalenie zatok.
Zwolnienie lekarskie na problemy z krtanią u muzyków może dotyczyć kilku dni, ale czasem nawet tygodni. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim przy problemach z głośnią? Jeśli jest spowodowane nadwyrężeniem strun głosowych, typowym dla muzyków, to zazwyczaj wystarczy już kilka dni aby odzyskać pełną sprawność i móc wrócić do pracy. W innej sytuacji, kiedy pacjent np. dodatkowo zmaga się bakteryjnym lub wirusowym zapaleniem krtani oraz powikłaniami np. po przeziębieniu lub zapaleniu oskrzeli, to leczenie wymaga dłuższego okresu czasu i zwykle objawy utrzymują się nawet do trzech tygodni. W takiej sytuacji lekarz rodzinny lub inny lekarz specjalista wypisuje zwolnienie w formie L4, ze wskazaniem aby pacjent pozostawał w domu i brał odpowiednie leki.
Zwolnienie lekarskie na problemy z krtanią u muzyków w postaci L4 może być wypisane przez lekarza rodzinnego, lekarza laryngologa lub innego specjalistę, do którego udaje się pacjent, skarżący się na problemy z mówieniem, suchością w gardle, chrypką, utratą głosu, a czasami nawet wysoką temperaturą. Zdarza się, że tego typu dolegliwość nie wymaga konsultacji lekarskiej ani pozostawania w domu przez kilka dni, a objawy przesilenia strun głosowych ustępują samoistnie. Jednak, w każdej innej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, a niekiedy nawet stosowanie silnych preparatów sterydowych. W takiej sytuacji lekarz może też wypisać zwolnienie w postaci L4, wskazując pacjentowi aby unikał np. wychodzenia na zewnątrz, czy też towarzystwa palaczy, ponieważ substancje tytoniowe działają drażniąco na drogi oddechowe i przebywanie w towarzystwie osób, które palą papierosy oraz w zadymionych pomieszczeniach może dodatkowo podrażniać struny głosowe.