Organizacja pogrzebu należy do smutnych konieczności. Pomimo bólu, jaki towarzyszy śmierci bliskiej osoby, rodzina stara się urządzić piękne ostatnie pożegnanie. Piosenka na pogrzebie nadaje ceremonii szczególny klimat. Zastanówmy się, jak dokonać wyboru.
Rola muzyki w przebiegu uroczystości
Muzyka towarzyszy nam przez całe życie. Często kobiety puszczają utwory klasyczne jeszcze nienarodzonym dzieciom wierząc, że wpłynie to pozytywnie na ich przyszły charakter. Utwory instrumentalne, a także wokalne są z nami podczas zarówno radosnych, jak i smutnych okoliczności. Każdy z nas ma swoje preferencje, ulubione zespoły, cenionych wokalistów, ukochane pozycje. Trudno wyobrazić sobie istotne wydarzenie bez oprawy muzycznej. Piosenka na pogrzebie ma szczególne znaczenie, ponieważ zostanie wykonana na ostatniej uroczystości zorganizowanej dla zmarłego człowieka. Bardzo często rodzina decyduje się na wersję bez wokalu i wybiera odegranie muzycznej kompozycji na trąbce lub skrzypcach. Nie bez przyczyny te dwa instrumenty są preferowane. Trąbka brzmi podniośle, mocno i przejmująco, podczas gdy dźwięk skrzypiec jest ogromnie wzruszający. Wszystko zależy jednak od indywidualnych upodobań, wykonania z towarzystwem pięknego śpiewu mogą być równie udane. Jeżeli zmarła osoba lubiła wyjątkowo jakiś instrument, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić skrzypce przykładowo gitarą, a trąbkę fletem. Niezwykle wzruszające są te ceremonie, na których piosenka na pogrzebie jest wykonywana przez utalentowanego muzycznie członka rodziny zmarłego.
Najczęściej wybierane utwory
Domy Pogrzebowe, w których załatwiamy niezbędne formalności, często oferują kompleksową oprawę obrządku. Od trumny lub urny, poprzez kwiaty aż do organizacji konsolacji oraz oprawy muzycznej. Możemy liczyć na podpowiedź personelu, jaka piosenka na pogrzebie znajduje się w repertuarze współpracującego muzyka i na jakim instrumencie może zostać zagrana. Ostatecznie decyduje rodzina, zakłady pogrzebowe są otwarte na sugestie i propozycje. Wszystkim zależy, aby ostatnie pożegnanie było godne i uroczyste. Wytworzył się oczywiście pewien kanon utworów, które cyklicznie pojawiają się na pogrzebach.
Klasycznie granymi piosenkami są:
- Il Silenzio (Cisza)
- Ave Maria
- Och życie, kocham cię nad życie (Edyta Geppert)
- Wiem, że nie wrócisz (Czesław Niemen)
- Etiuda E-dur (Chopin)
- Time to say goodbye (Andrea Bocelli)
- Dziwny jest ten świat (Czesław Niemen)
- What a wonderful world (Louis Armstrong)
- Somewhere over the rainbow (Judy Garland)
- My way (Frank Sinatra)
- Angels (Robbie Williams)
- Hallelujah (Leonard Cohen)
Coraz częściej zdarza się usłyszeć na pogrzebach nieco mocniejsze brzmienie, zamawiane są ballady zespołu Scorpions, Carlosa Santany, ale także piosenki takich grup jak Queen, Guns N’ Roses, Pink Floyd, czy Aerosmith.
Piosenka na pogrzebie – jak dokonać wyboru?
Zastanawiając się nad wyborem muzyki na pogrzeb kluczowe jest pytanie, co lubił zmarły i jakim był człowiekiem. Czy był wierzący, czy nie, jaki miał temperament, czy wolałby spokojną, refleksyjną uroczystość, czy raczej coś z zadziornym charakterem. Jeżeli posiadał ulubione utwory muzyczne, zadanie będzie ułatwione. Piosenka na pogrzebie towarzyszy ceremonii, w której rodzina i znajomi żegnają zmarłego, ale powinna zostać dobrana zgodnie z gustem człowieka, który odszedł. Ostatnim przejawem naszej miłości i szacunku będzie zorganizowanie uroczystości stosownie do życzeń nieboszczyka. Jeżeli wybór muzyki jest szczególnie trudny lub rodzina nie umie dojść do porozumienia, można rozważyć zestawienie kilku piosenek.
Sprawy ostateczne nigdy nie są łatwe. Czas żałoby po śmierci członka rodziny lub przyjaciela to proces długi i wielofazowy. Warto rozmawiać z bliskimi o śmierci, umieraniu i wyrazić swoją ostatnią wolę. Doceniając każdą chwilę życia, dobrze być zawczasu przygotowanym na moment pożegnania. Zorganizowanie uroczystości pogrzebowej jest ważne, aby pożegnać się ze zmarłym i uczcić jego pamięć. Właściwie dobrana piosenka na pogrzebie pomoże nadać temu smutnemu wydarzeniu podniosły charakter.