Jak urządzić studio muzyczne w nowym domu jednorodzinnym?

studio muzyczne w nowym domu jednorodzinnym

Wiele osób marzy o tym, aby spełnić się muzycznie. Niektórzy skupiają się na śpiewaniu, inni na tworzeniu utworów. Kupno mieszkania od dewelopera pozwala na zrealizowanie swojego marzenia o własnym studiu muzycznym. Można zaaranżować pomieszczenie zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Pozwoli to na spełnienie się w roli artysty. Tworzenie muzyki może być zarówno pasją, jak i sposobem na zarabianie pieniędzy. Oczywiście od czegoś trzeba zacząć, czyli od odpowiedniego przygotowania swojego twórczego kącika.

Kontrolowane kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego

Decydując się na kupno mieszkania/domu od dewelopera, istotne jest sprawdzenie księgi wieczystej, w której znajdują się wszystkie istotne informacje o nieruchomości. Przejrzeć należy całą dokumentację, zapoznać się z zapisami widniejącymi w umowie deweloperskiej. W celu uniknięcia kosztów związanych z koniecznością naprawienia usterek w nowym domu warto przeprowadzić jego odbiór techniczny z doświadczonym inżynierem. Wie on dokładnie, jakie są najczęstsze defekty, co można zaliczyć jako wadę i wpisać do protokołu odbioru budynku. Deweloper będzie musiał dokonać poprawek, wyeliminować wykryte błędy. Przełoży się to oczywiście na dużą oszczędność pieniędzy dla kupującego. Będzie można je zainwestować w wyposażenie do swojego studia muzycznego.

Jak wybrać odpowiednie miejsce w domu do nagrywania?

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie pomieszczenie, które będzie pełniło rolę studia muzycznego. Im większy metraż, tym lepiej, aby móc pomieścić wszystkie sprzęty i meble. znaczenie ma również to, aby do studia nie docierały hałasy, które mają negatywny wpływ na jakość nagrań. Warto wybrać miejsce z dala od ulicy i sąsiadów, dobrze osłonięte przed podmuchami wiatru i opadami deszczu. Kolejną kwestią jest adaptacja akustyczna pomieszczenia. Pogłos jest wrogiem każdego studia nagraniowego. Zadbać należy o właściwe pochłanianie i rozpraszanie dźwięku. Wygłuszenie pomieszczenia ma ogromne znaczenie w przypadku każdego studia nagraniowego.

Przeczytaj  Czy gitara klasyczna jest wciąż aktualna w muzyce współczesnej?

Pora urządzić wymarzone studio muzyczne

W przypadku studia muzycznego znaczenie ma właściwe rozmieszczenie sprzętów, dotyczy to przede wszystkim przedmiotów znajdujących się bezpośrednio w strefie nagrywania. Standardowe jest rozmieszczenie mebli i sprzętu wokół siebie. Trzeba jednak uważać, nie mogą one stać zbyt blisko siebie, bo pojawi się problem z odbiciami dźwięku i zakłóceniami. W większości przypadków lepiej sprawdzi się układ mieszany ze zdalnie sterowanym sprzętem. W studio nagraniowym świetnie sprawdza się pianka akustyczna, można też wyposażyć się w dyfuzor. Pozwoli to na poprawienie akustyki. Najlepszym rozwiązaniem będzie przymocowanie paneli wyciszających do wszystkich ścian, drzwi i sufitu. Godne polecenia są bambusowe panele akustyczne, dźwiękochłonne i wyglądające bardzo nowocześnie.

Co będzie potrzebne do stworzenia studia nagrań?

Bardzo ważny w każdym studiu muzycznym jest dobór właściwego oświetlenia. Najlepiej sprawdzi się delikatne światło w ciepłej barwie. Zaleca się także montaż ściemniacza, aby móc dostosować intensywność światła do aktualnych potrzeb i preferencji. Mile widziane będą także miękkie dywaniki lub gobeliny. Posłużą one jako dekoracje i jednocześnie wpłyną korzystnie na akustykę wnętrza. Warto zamocować je na ścianie w pobliżu mikrofonu. Pozwoli to uchronić się przed odbijaniem dźwięku w pomieszczeniu. Oczywiście w studiu nie może zabraknąć najważniejszego, czyli odpowiedniego sprzętu do nagrywania. Dobrej jakości, wydajny komputer z odpowiednim oprogramowaniem to podstawa. Do pracy z muzyką potrzebne są programy do rejestrowania, odtwarzania i edytowania. Warto mieć na uwadze przede wszystkim wielordzeniowy procesor i pojemny dysk twardy. Kolejny zakup dotyczy miksera, mikrofonu i słuchawek. Najlepiej przystosowane do studia nagraniowego są mikrofony pojemnościowe. Kupuje się interfejs audio do nagrywania wokalu, dzięki któremu możliwe staje się poprawienie jakości dźwięku. Nie może zabraknąć również monitorów studyjnych, czyli specjalnych kolumn głośnikowych, które gwarantują świetne odtwarzanie ścieżki dźwiękowej.

Przeczytaj  Muzyka filmowa
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
muzyka do pracy

Jaka powinna być muzyka do pracy, aby zachęcała do działania?

Następny artykuł
płyty winylowe w mieszkaniu

Inwestowanie w płyty winylowe - czy jest opłacalne?

Zobacz też