Polskie piosenki o miłości – lista najpiękniejszych romantycznych utworów [TOP 10]

Polskie piosenki o miłości w niczym nie ustępują zagranicznym hitom. Przedstawiamy zestawienie przebojów naszych rodzimych artystów, które są tego najlepszym dowodem. Przeczytaj i posłuchaj!
polskie piosenki o miłości

„Piosenki o miłości są takie banalne” śpiewał kiedyś zespół Cool Kids of Death. Można tak powiedzieć o wielu utworach, jakich słuchamy na co dzień w radiu, ale na pewno nie o przebojach, które wybraliśmy do naszego zestawienia. Poniżej znajdziesz listę pięknych polskich piosenek o miłości, które idealnie opisują różne oblicza tego wyjątkowego uczucia.

Najpiękniejsze polskie piosenki o miłości – TOP 10 hitów

Utwory, które znajdziesz w poniższym rankingu, zachwycają zarówno swoimi tekstami, jak i muzyką. Opowiadają o szczęśliwie zakochanych parach, ale także o złamanych sercach i straconych szansach. Przy niektórych będziesz świetnie bawić się na weselu czy świętować walentynki, przy innych możesz wypłakać się po rozstaniu. Krótko mówiąc – każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Oto TOP 10 polskich piosenek o miłości.

Lady Pank – „Zawsze tam, gdzie ty”

Jedno z najpiękniejszych wyznań miłosnych w historii polskiej muzyki. Po raz pierwszy padło z ust Janusza Panasewicza w 1990 roku. Autorem tekstu jest Jacek Skubikowski, który w niezwykle poetycki sposób opisał tu gorącą miłość mężczyzny do kobiety. Piosenka „Zawsze tam, gdzie ty” doskonale sprawdzi się jako podkład muzyczny do pierwszego tańca, dedykacja na przeprosiny czy ścieżka dźwiękowa w tle upojnej randki.

Perfect – „Kołysanka dla nieznajomej”

Rockowa ballada, która zwykle występuje w pakiecie z opisaną wyżej piosenką. Podmiot liryczny w „Kołysance dla nieznajomej” dla odmiany nie wyznaje adresatce swoich uczuć, lecz prosi ją, by kochała go najmocniej i bez względu na wszystko. „Jak zapalniczka płomień, jak sucha studnia wodę”. Ta polska piosenka o miłości to klasyk Perfectu.

Przeczytaj  Piosenki o miłości – TOP 15 przebojów dla zakochanych, które ukazują różne oblicza miłości

Maanam – „Kocham cię, kochanie moje”

Czym jest miłość? Dla Olgi Jackowskiej, znanej powszechnie pod pseudonimem Kora, była to „polana w leśnym gąszczu schowana”, „sad wiosenny” i „tęsknota nieskończona”. Ten niezwykle zmysłowy przebój stał się znakiem rozpoznawczym Maanamu, znalazł się na wielu albumach zespołu i był wielokrotnie coverowany przez innych artystów.

Myslovitz – „Dla ciebie”

„Dla ciebie” to jeden z największych alternatywnych hitów końca lat 90. XX wieku. Jego twórcami i wykonawcami byli muzycy z niezwykle popularnej w tamtym czasie grupy Myslovitz. Artur Rojek opisał w nim, co byłby w stanie zrobić z miłości do swojej wybranki. Niestety, jak wynika ze słów refrenu, pomimo wszelkich starań, jego uczucie nie ma szans na spełnienie. W teledysku wokalista wcielił się w rolę wampira, zaś u jego boku wystąpiła Agnieszka Dygant.

Taco Hemingway – „Deszcz na betonie”

Rapowany utwór „Deszcz na betonie” to zdecydowanie jedna z najbardziej niebanalnych polskich piosenek o miłości. Filip Szcześniak, ukrywający się pod pseudonimem Taco Hemingway, zamiast uciekać się do patetycznych deklaracji, mówi swojej ukochanej, że jest dla niego jak „zapach porządnej kawy”, „seria zielonych świateł” i „nieoczekiwany zwrot podatku”. A do tego w każdym refrenie powtarza, że jej skóra „pachnie jak ostatnie dni wakacji”. Może nie do każdego przemawiają takie słowa, ale naszym zdaniem brzmi to niesamowicie sexy.

Zbigniew Wodecki i Zdzisława Sośnicka – „Z tobą chcę oglądać świat”

Jeden z najsłynniejszych utworów Zbigniewa Wodeckiego, który wykonywał w duecie ze Zdzisławą Sośnicką. Melodia i słowa otulają słuchaczy magiczną aurą. Pozwalają nam wierzyć w piękną i czystą miłość, która sprawia, że wszystko jest proste i zachwycające. Piosenka „Z tobą chcę oglądać świat” to dobry wybór na wesele, gdyż dosłownie opowiada o wkraczaniu na wspólną drogę życia.

Przeczytaj  Piosenki o Polsce – 10 bardziej lub mniej patriotycznych utworów, które powinien znać każdy Polak

Krzysztof Zalewski – „Miłość miłość”

Podmiot liryczny piosenki „Miłość miłość” nie ma niestety tyle szczęścia, co bohaterowie utworu Wodeckiego. Kocha do szaleństwa i czuje się niepełny, gdy nie ma przy nim obiektu jego westchnień. Chce jednak przestać odczuwać te silne emocje. Jest bowiem przekonany, że to, co dobre, bardzo szybko się skończy.

Andrzej Piaseczny i Robert Chojnacki – „Niecierpliwi”

„Niecierpliwi” to jedna z najbardziej zmysłowych polskich piosenek o miłości, która ponad 25 lat po swojej premierze nadal króluje na weselach i innych romantycznych imprezach. Trudno się temu dziwić, skoro Piasek bardzo obrazowo obiecuje w niej niezwykle namiętne doświadczenia.

Andrzej Zaucha – „Byłaś serca biciem”

Napisany przez Zbigniewa Książyka i Jerzego Dobrzyńskiego utwór był jednym z największych hitów przedwcześnie zmarłego Andrzeja Zauchy. Choć melodia łącząca pop, jazz i soul zachęca do pląsów na parkiecie, słowa wyśpiewywane przez wokalistę są tak naprawdę bardzo smutne.

Happysad – „Zanim pójdę”

Kiedy piszemy o autorach najmądrzejszych polskich piosenek o miłości, nie wyobrażamy sobie 25-letnich wokalistów rockowych kapel. A jednak w 2003 Jakub Kawalec napisał i zaśpiewał tak dojrzały utwór, jak „Zanim pójdę”. Choć muzyka i tekst wydają się tu dość proste, idealnie oddają kwintesencję tego, czym jest prawdziwa miłość. Co więcej, punktują też, co na pewno nią nie jest.

Czy nasze wybory zgadzają się z twoją listą ulubionych polskich piosenek o miłości? Jakich przebojów na niej zabrakło? Podziel się z nami swoimi sugestiami i zobacz nasze pozostałe zestawienia polskich i zagranicznych utworów.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
piosenki o miłości

Piosenki o miłości – TOP 15 przebojów dla zakochanych, które ukazują różne oblicza miłości

Następny artykuł
wzruszające piosenki o miłości

Wzruszające piosenki o miłości – najpiękniejsze romantyczne utwory [lista TOP 10]

Zobacz też