Piosenki o Polsce – 10 bardziej lub mniej patriotycznych utworów, które powinien znać każdy Polak

Piosenki o Polsce kojarzą się głównie z pieśniami wojskowymi wykonywanymi 11 listopada. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ o kraju nad Wisłą od lat piszą i śpiewają najsłynniejsi polscy artyści. Przedstawiamy przeboje, które naprawdę warto znać.
piosenki o Polsce

Piosenki o Polsce to nie zawsze proste teksty i melodie, które mogą święcić triumfy na festiwalach polskich pieśni patriotycznych. Ich autorzy na przestrzeni lat wyrażali w nich zarówno swój podziw wobec kraju, jak i niepokój związany z jego kondycją w różnych momentach historii. Tym, co łączy wszystkich wykonawców śpiewających o Polsce, jest ogromne zainteresowanie losami ojczyzny. Przedstawiamy 10 utworów, wobec których nie da się przejść obojętnie.

Piosenki o Polsce – najpopularniejsze utwory na temat ojczyzny [TOP 10]

Polska ma za sobą trudną historię, w której triumfy przeplatały się z klęskami. W ciągu ostatnich 100 lat nasz kraj doświadczył wojny, stalinowskiego ucisku, zachłyśnięcia się kapitalizmem oraz ogromnych podziałów społecznych. Wszystkiemu temu przyglądali się i nadal przyglądają artyści. W utworach, które piszą i wykonują, wyrażają swój stosunek do sytuacji w kraju oraz odnoszą się do mentalności polskiego społeczeństwa. Komu udało się to zrobić w najbardziej przejmujący sposób? Poniżej znajdziesz listę 10 najlepszych piosenek o Polsce.

Obywatel GC – „Nie pytaj o Polskę”

Jedna z najsłynniejszych piosenek o Polsce, która znalazła się na szczycie rozmaitych plebiscytów podczas obchodów stulecia niepodległości naszego kraju. W tym wydanym w 1988 roku utworze Grzegorz Ciechowski przyrównuje ojczyznę do kobiety, z którą trudno jest być, lecz nie da się też żyć bez niej.

Przeczytaj  Polskie piosenki o miłości – lista najpiękniejszych romantycznych utworów [TOP 10]

Czerwone Gitary – „Biały krzyż”

Piosenka skomponowana przez Krzysztofa Klenczona dla upamiętnienia jego ojca, który był żołnierzem Armii Krajowej, zaś po wojnie należał do podziemia antykomunistycznego. Słowa napisał do niej Janusz Kondratowicz. Za bezpośrednią inspirację posłużył mu napotkany w lesie brzozowy krzyż bez tabliczki, jakimi często oznaczano groby partyzantów.

Jan Pietrzak – „Żeby Polska była Polską”

Jedna z najsłynniejszych polskich piosenek patriotycznych, która w latach 70. i 80. XX wieku pełniła funkcję pieśni hymnicznej, będącej wyrazem poparcia dla „Solidarności”. Słowa napisał sam Pietrzak, a muzykę skomponował Włodzimierz Korcz. Jej angielski przekład autorstwa Tadeusza Jarzembowskiego w swoich przemówieniach cytowała sama Elżbieta II.

Krzysztof Zalewski – „Polsko”

Jeden z najsłynniejszych współczesnych artystów w utworze z 2016 roku postanowił wyrazić swoje poglądy polityczne, adresując utwór „Polsko” z jednej strony do ojczyzny, a z drugiej do przedstawicieli władz. W tekście piosenki znalazły się więc takie hasła, jak „nie dam cię monstrom” oraz „nagle mi mówisz, co mogę i z kim”. W nagradzanym teledysku do utworu wystąpił Daniel Olbrychski.

Czesław Śpiewa – „Nienawidzę cię Polsko”

Urodzony w Zabrzu, a wychowany w Danii Czesław Mozil to kontrowersyjna postać. Równie kontrowersyjna jest jego piosenka o Polsce z 2014 roku. Podmiot liryczny jawnie wyraża w niej nienawiść do brudnego, biednego i zaściankowego ojczystego kraju. Tekst piosenki jest jednak przewrotny i dopiero na samym końcu ujawnia swój prawdziwy sens.

Kult – „Polska”

Kultowy utwór grupy Kazika wydany w 1989 roku pod tytułem „Mieszkam w Polsce”, którego rozpowszechniania zabronił Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk. Powodem był wyjątkowo krytyczny stosunek autora do tego, w jakim stanie jest nasz kraj i jego obywatele. Choć piosenka „Polska” ma już ponad 30 lat, jej tekst niestety nadal się nie zestarzał.

T. Love – „Jazz nad Wisłą”

Piosenka o Polsce, a dokładniej o agresji, która przepełnia polskich dresiarzy terroryzujących resztę społeczeństwa. Podmiot liryczny uskarża się, że nie lubi chorej sytuacji w naszym kraju, gdzie część młodzieży boi się wyjść wieczorem na spacer, by nie paść ofiarą bezsensownej przemocy.

Przeczytaj  Piosenki o przyjaźni – 10 największych hitów o przyjaciołach

Łona – „A dokąd to?”

Główny przedstawiciel tzw. rapu inteligenckiego w swoich piosenkach sporo uwagi poświęcił polskiemu społeczeństwu oraz temu, dokąd zmierza nasz kraj. Utwór „A dokąd to?” jest tego sztandarowym przykładem. Stary, wolno wlekący się autobus jest tutaj metaforą Polski, zaś pasażerowie symbolizują jej obywateli.

Maria Peszek – „Sorry, Polsko”

„Nie oddałabym ci Polsko ani jednej kropli krwi” śpiewa Maria Peszek w swoim utworze z 2012 roku. Znana z krytycznego podejścia do naszego kraju artystka wyraża tu swój bunt przeciw zbrojnej walce o ojczyznę. Niezależnie od poglądów i podejścia do patriotyzmu, wiele osób zgodzi się pewnie ze zdaniem, że „lepszy żywy obywatel niż martwy bohater”.

Taco Hemingway – „Polskie Tango”

Wszystkie utwory znajdujące się na wydanych jednocześnie płytach „Jarmark” i „Europa” są efektem przemyśleń polskiego rapera na temat kraju nad Wisłą. „Polskie Tango” osiągnęło jednak status wyjątkowy. Dla części społeczeństwa stało się rodzajem hymnu wyrażającego zbiorowe odczucia względem ojczyzny i rządzących nią ludzi. Był to chyba zresztą zamysł autora tej piosenki o Polsce. Singiel krytykujący obecną władzę i mentalność głosujących na nią obywateli ukazał się tuż przed ciszą wyborczą, która poprzedzała drugą turę wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Jak widzisz, piosenki o Polsce nie muszą być patetyczne. Jeśli lubisz polskie przeboje, sięgnij także do naszych pozostałych zestawień. Znajdziesz wśród nich m.in. listę najpiękniejszych polskich piosenek o miłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wzruszające piosenki o miłości

Wzruszające piosenki o miłości – najpiękniejsze romantyczne utwory [lista TOP 10]

Następny artykuł
polskie zespoły rockowe

Polskie zespoły rockowe – legendy, które zapisały się w historii polskiego rocka [TOP 10]

Zobacz też