Polskie zespoły rockowe cieszą się niegasnącą popularnością. Choć niektóre z nich zakończyły już swoją działalność, ich przeboje wciąż są bardziej znane i lubiane niż niejeden współczesny hit. Kto naszym zdaniem należy do zaszczytnego grona największych legend polskiego rocka? Sprawdź w poniższym zestawieniu.
Najlepsze polskie zespoły rockowe – 10 najsłynniejszych kapel
Początki rockowej muzyki w Polsce sięgają lat 50. XX wieku, kiedy w związku z zakazami ówczesnej władzy nazywano ją big-beatem. Pierwszymi zespołami tworzącymi w tym gatunku były Breakout, SBB, Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni. W 1969 roku odbył się pierwszy polski festiwal rockowy. Za prawdziwe narodziny gatunku uznaje się jednak rok 1980, kiedy piosenka Maanamu „Boskie Buenos” zwyciężyła na festiwalu w Opolu.
Kto od tego czasu najbardziej przyczynił się do rozwoju rocka w Polsce? Oto TOP 10 polskich zespołów rockowych.
Lady Pank
Grupa założona we Wrocławiu w 1981 roku przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Frontman i wokalista, Janusz Panasewicz, dołączył do składu dopiero w 1982 roku. Przez dekady istnienia zespołu przewinęło się przez niego wielu muzyków. Wylansowali oni takie przeboje polskiej muzyki rockowej, jak „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona” czy „Zawsze tam, gdzie ty”.
Perfect
Początki zespołu sięgają 1977 roku. Za oficjalną datę jego utworzenia uważa się jednak rok 1980, kiedy do Zdzisława Zawadzkiego oraz Zbigniewa Hołdysa dołączyli Ryszard Sygitowicz i Piotr Szkudelski, a także Grzegorz Markowski. Bardzo szybko stali się jedną z najsłynniejszych kapel polskiej sceny rockowej i pozostali nią do dziś, mimo oficjalnego zakończenia działalności w 2021 roku. Najważniejsze hity zespołu to „Autobiografia”, „Chcemy być sobą” i „Nie płacz Ewka”.
Maanam
To założony przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa krakowski zespół muzyczny, do którego w 1976 roku dołączyła żona Jackowskiego, przyjmując pseudonim Kora. Swoje pierwsze koncerty jako Maanam grupa grała w składzie Jackowscy, Ryszard i Krzysztof Olesińscy oraz Ryszard Kupidura. Do największych przebojów zespołu należą „Boskie Buenos” i „Kocham cię, kochanie moje”, ale hitów jest o wiele więcej. W 2013 roku zmarł Marek Jackowski, zaś 5 lat później odeszła Kora.
Dżem
Pochodząca ze śląska legenda polskiego bluesa. W 1973 roku założyli ją Paweł Berger oraz bracia Adam i Benedykt Otrębowie. Następnie dołączyli do nich Jerzy Styczyński oraz Ryszard Riedel. W związku z nałogiem narkotykowym Riedla grupa wielokrotnie zmieniała wokalistę, jednak to on trwale zapisał się w historii polskiej muzyki. Był autorem tekstów i wykonawcą takich przebojów, jak „Whisky”, „Wehikuł czasu” i „List do M.”. Dżem gra do dziś, jego frontmanem jest obecnie Maciej Balcar.
Republika
Nowofalowy polski zespół rockowy z Torunia, którego liderem był Grzegorz Ciechowski. Niedługo po jego śmierci grupa zakończyła działalność (w 2002 roku). Wcześniej zdążyła jednak zrewolucjonizować polską muzykę, nagrywając utwory, takie jak „Biała flaga”, „Telefony” czy „Mamona”. W oryginalnym składzie grupy, poza Ciechowskim, byli Zbigniew Krzywański, Paweł Kuczyński i Sławomir Ciesielski.
Myslovitz
Najsłynniejszy polski zespół britpopowy, założony w 1992 roku w Mysłowicach przez Artura Rojka, Wojciecha Powagę oraz Jacka i Wojciecha Kuderskich. Do największych przebojów grupy należą m.in. „Długość dźwięku samotności”, „Dla ciebie” i „Acidland”. W 2012 roku zespół poniósł dużą stratę, ponieważ Artur Rojek rozpoczął solową karierę. Reszta muzyków nagrywa i koncertuje z innymi wokalistami, nie odnosząc jednak większych sukcesów.
Kult
Kultowość grupy Kazika Staszewskiego zawiera się nie tylko w jej nazwie. Charakterystyczne brzmienie i kontrowersyjne teksty lidera uczyniły z założonej w 1982 roku warszawskiej kapeli jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych w historii. Kult wylansował takie przeboje, jak „Polska”, „Baranek” czy „Arahja”. Formacja w składzie Staszewski, Morawiec, Wereński, Goehs, Zdunek, Jabłoński, Ważny, Godzina i Wantrych istnieje do dziś.
T. Love
T. Love powstało w 1982 roku w Częstochowie. Zespół Muńka Staszczyka zaczynał od punkrockowego grania, następnie wypłynął na inne obszary, m.in. reggae i pop rock. Najsłynniejsze hity grupy to „Warszawa”, „I Love You” oraz prześmiewczy utwór „Chłopaki nie płaczą”. W 2022 roku jeden z kultowych polskich zespołów rockowych wznowił działalność. Obecnie w jego składzie obok Staszczyka znajdują się Jan Benedek, Jacek Perkowski, Paweł Nazimek i Sidney Polak.
Hey
Zespół powstały w Szczecinie w 1992 roku z inicjatywy Piotra Banacha, którego liderką, wokalistką i autorką tekstów od początku była Katarzyna Nosowska. Jej sposób bycia, zachrypnięty wokal i poetyckie utwory uczyniły z niej jedną z najważniejszych polskich artystek. Do najbardziej znanych przebojów Hey należą m.in. „[Sic!]”, „Moja i twoja nadzieja”, „Zazdrość” i „Teksański”. Przed zawieszeniem działalności grupy w 2017 roku, w jej składzie byli Paweł Krawczyk, Marcin Żabiełowicz, Robert Ligiewicz, Jacek Chrzanowski i Marcin Macuk.
Budka Suflera
Zespół założony w Lublinie w 1974 roku. Jego inicjatorami i liderami byli Krzysztof Cugowski i Romuald Lipko. Przez zespół przewinęli się rozmaici artyści, w tym Jan Borysewicz oraz Romuald Czystaw, który w latach 1978-1982 zastąpił Cugowskiego jako wokalista. Muzykiem, który łączył wszystkie składy Budki Suflera jest perkusista Tomasz Zeliszewski. Największe hity zespołu to „Sen o dolinie”, „Jolka, Jolka” i „Takie tango”.
Któregoś z polskich zespołów rockowych brakuje ci na liście? Jeśli lubisz polską muzykę, sprawdź nasze pozostałe artykuły. Znajdziesz tam m.in. zestawienie najpiękniejszych polskich piosenek o miłości.