Drzwi dźwiękoszczelne mają wiele zalet. Miłośnicy głośnych brzmień szczególnie powinni zwrócić na nie uwagę. Dobre drzwi dźwiękoszczelne pozwalają cieszyć się muzyką bez ryzyka skarg od sąsiadów. Dowiedz się więcej!
Drzwi dźwiękoszczelne mają naprawdę wiele zalet! Po ich zamontowaniu można w spokoju słuchać nawet bardzo głośnej muzyki i nie wywoływać irytacji u sąsiadów. Przed zakupem warto jednak zapoznać się ze specyfiką tego segmentu. Chcesz dowiedzieć się więcej o drzwiach dźwiękoszczelnych dla miłośników głośnych brzmień? Przeczytaj nasz artykuł!
Co należy wiedzieć o drzwiach dźwiękoszczelnych?
Drzwi dźwiękoszczelne zbudowane są tak, aby dźwięki zza nich dochodzące nie przedostawały się na zewnątrz pomieszczenia. Nie sprawią one jednak, że z pokoju w ogóle przestaną wydobywać się nawet głośne dźwięki, aby tak się stało, pomieszczenie musiałoby być całkowicie wygłuszone. Drzwi dźwiękoszczelne sprawią, że odgłosy będą zdecydowanie mniej słyszalne niż w przypadku tradycyjnych skrzydeł. Na drzwi akustyczne bardzo często decydują się osoby pracujące w domu, dzięki temu mogą się one lepiej skupić na wykonywanych obowiązkach służbowych. Po zamontowaniu takich drzwi dużo mniej słyszalne są odgłosy dochodzące z ulicy lub sąsiednich pomieszczeń. W drugą stronę działa to podobnie dlatego miłośnicy głośnych brzmień powinni zainteresować się ich montażem w pomieszczeniu, w którym słuchają swoich ulubionych utworów.
Jak są zbudowane i jak działają drzwi akustyczne?
Drzwi dźwiękoszczelne konstruowane są tak, aby nie przepuszczały hałasu. Muszą więc mieć one wysoki wskaźnik izolacyjności hałasu, na który wpływa:
- materiał, z którego drzwi są wykonane;
- wypełnienie drzwi;
- konstrukcja ościeżnicy oraz skrzydła drzwiowego.
Część drzwi dźwiękoszczelnych ma bardzo skomplikowaną konstrukcję, w której wykorzystywana jest pianka poliuretanowa, stal, wełna oraz płyta korkowa. Wszystko po to, aby w jak największym stopniu zminimalizować hałasy.
Co to jest współczynnik izolacyjności akustycznej?
Wyrażany w decybelach współczynnik RW opisuje to, jak dobrze drzwi chronią przed wydostawanie się hałasu na zewnątrz. Im wyższy wskaźnik RW, tym drzwi lepiej radzą sobie z eliminacją hałasu. Akustykę określa się na podstawie skali logarytmicznej, a więc zmniejszenie hałasu o 10 dB sprawia, że słyszalność dźwięku dla ludzkiego ucha spada o 50%. Klasyczne drzwi mają wskaźnik RW na poziomie około 30 dB. Dobre drzwi dźwiękoszczelne mają RW, które sięga 50 dB.
Czy instalacji drzwi dźwiękoszczelnych ma sens?
Można czasem spotkać się z opinią, że instalacja drzwi akustycznych w domach, które mają ściany z płyty gipsowej, nie ma sensu. Nic bardziej mylnego! Takie ściany są wbrew pozorom całkiem dobrym izolatorem dźwięku. Drzwi akustyczne szczególnie upodobają sobie osoby, które pracują z domu, w którym są także dzieci. Drzwi akustyczne pozwolą skupić się na wykonywanej pracy. Podobnie z osobami, które lubią posłuchać głośniej muzyki, a ich sąsiedzi są na to wyczuleni.
Drzwi dźwiękoszczelne są również bardzo często montowane w budynkach użyteczności publicznej. Urzędnicy często potrzebują spokoju, aby móc poprawnie wykonywać swoją pracę. Drzwi akustyczne wykorzystuje się również w biurowcach. Pracownicy biurowi są szczególnie narażeni na rozpraszające dźwięki dochodzące spoza pomieszczenia. Jeżeli szukasz wysokiej jakości drzwi do domu lub biura, to zapoznaj się z ofertą Barański Drzwi!
Czy warto zainwestować w drzwi akustyczne?
Jeżeli jesteś miłośnikiem muzyki, a twoi sąsiedzi lub domownicy źle na to reagują, to drzwi akustyczne będą rozwiązaniem idealnym dla ciebie. Nie będziesz przeszkadzał innym, co sprawi, że słuchanie ulubionych utworów będzie zdecydowanie bardziej przyjemnym doświadczeniem. Podobnie w sytuacji, gdy pracujesz w domu, a głośne dźwięki cię rozpraszają.
Drzwi dźwiękoszczelne dla wielu osób wydają się zbędnym wydatkiem. Mają one jednak naprawdę dużo zalet. Miłośnicy głośnych brzmień na pewno nie będą żałować decyzji o zakupie drzwi dźwiękoszczelnych!