Jak muzyka wpływa na rośliny?

Jak muzyka wpływa na rośliny?

Muzyka otacza nas każdego dnia. Zwykle o poranku lubimy wsłuchiwać się w śpiew ptaków, zaś w drodze do pracy musimy także mieć włączone radio. Niemniej jednak muzyka nie jest ukojeniem jedynie dla nas. Wobec tego warto dowiedzieć się, jaki wpływ na kwiaty w naszym salonie ma muzyka dla roślin?

Czy kwiaty słuchają muzyki?

Wiele osób, które dopiero podejmują się hodowli roślin we własnym ogródku lub tradycyjnie w doniczkach z pewnością poświęca wiele czasu na przeczytanie i zapoznanie z tym, jakie warunki potrzebne są do ich pielęgnacji i uprawy. Oczywiście każdy gatunek roślin ma swoje wymagania, które należy spełnić jeśli chcemy, by roślinki rzeczywiście cieszyły nasze oczy i zdobiły nasze wnętrza. Skrupulatnie staramy się pilnować temperatury pomieszczenia, a także i wilgotności powietrza. Co więcej regularnie podlewamy roślinki i zapewniamy im optymalną wilgotność. Niemniej jednak może zdarzyć się tak, że mimo wszystko nasze kwiaty nie będą chciały optymalnie rosnąć i się rozwijać. Z pewnością każdy z nas nie raz już zapoznał się z powiedzeniami, że rośliny rozwijają się znacznie lepiej w domach i mieszkaniach, w których panuje względy spokój i cisza. Jednak czy ktoś z nas kiedykolwiek wpadł na pomysł uraczenia kwiatów nastrojową muzyka? Z pewnością nie! Okazuje się, że kwiaty rzeczywiście mogą słuchać muzyki i co więcej, będzie ona miała na nie niezwykle pozytywny wpływ. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kwiaty to przecież żywe organizmy. Rozwijają się one i rosną, a także przeprowadzają procesy fotosyntezy by się odżywić. Wobec tego wielu florystów, a także i naukowców wskazuje na to, że rośliny słuchają muzyki i co więcej, ma ona na ich rozwój niezwykle pozytywny wpływ. Oczywiście nie chodzi o to, by wyposażyć nasze rośliny w profesjonalne słuchawki i by puścić im nasze ulubione piosenki, niemniej jednak muzyka dla roślin może mieć niebagatelne znaczenie dla ich rozwoju. Tak naprawdę wystarczy wypełnić pomieszczenie z roślinami dźwiękiem i bacznie obserwować, jak rośliny na to zareagują. Być może ich kielichy staną się o wiele bardziej otwarte? Być może ich kolory staną się o wiele bardziej intensywne? Nie przekonamy się o tym, dopóki samodzielnie tego nie spróbujemy!

Przeczytaj  Do jakiej muzyki weselnej będą bawić się goście?

Jaka muzyka dla roślin sprawdzi się najlepiej?

Jak można dowiedzieć się z portalu gardeneo.pl, kwiaty realnie reagują na to, jakie dźwięki dochodzą do nich z otoczenia. Wobec tego jasno można powiedzieć, że muzyka dla roślin będzie mieć wpływ na to jak będą się one rozwijać. Jednak w tym momencie pojawia się również pytanie odnośnie tego, jaka muzyka dla roślin rzeczywiście będzie odpowiednia i jaka sprawdzi się najlepiej? Okazuje się, że w logiczny sposób nie da się określić tego, czy roślinki przepadają za muzyką klasyczną, czy może jednak za bardziej nowoczesnymi dźwiękami. Niemniej jednak warto wiedzieć, że spokojne i stonowane brzmienia z pewnością pobudzą je do bardziej intensywnego wzrostu. Warto więc z czystej ciekawości przeprowadzić test i sprawdzić, czy dźwięki rzeczywiście będą wspierać rozwój naszych kwiatów. Spróbujmy więc przez tydzień co najmniej włączać w pomieszczeniu, w którym stoją rośliny włączać spokojnie i można nawet powiedzieć, że romantyczne utwory. Co więcej warto codziennie prowadzić drobiazgowe obserwacje. Najlepiej pierwszego dnia, przed rozpoczęciem tekstu sfotografować dokładnie poszczególne części rośliny, a następnie zrobić dokładnie to samo po zakończeniu testu. Finalnie możemy po prostu te zdjęcia ze sobą porównać, a także przyjrzeć się bliżej temu, czy zauważymy jakiekolwiek różnice. Porównajmy przede wszystkim jakość i intensywność kolorów. Co więcej, na zdjęciach powinniśmy dokładnie zauważyć to, czy kielich rośliny zwrócił się w stronę źródła dźwięku, czy być może pozostał nienaruszony. W ten prosty sposób będziemy mogli potwierdzić lub też nawet i wykluczyć założenie, że muzyka dla roślin ma na nie wpływ. W większości przypadków jednak, tezę tą będziemy mogli spokojnie potwierdzić, a zdjęcia wykonane przed i po będą na to najlepszym dowodem.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zespoły lat 80

Soliści i zespoły lat 80. – najpopularniejsi wykonawcy i twórcy niezapomnianych hitów. Nie tylko rock!

Następny artykuł
muzyka do pracy

Jaka powinna być muzyka do pracy, aby zachęcała do działania?

Zobacz też