Czy muzyka może wyleczyć depresję?

Depresja to trudny czas dla osób, które się z nią borykają i ich bliskich. Choroba dotyka coraz więcej ludzi w każdym wieku. Jak sobie z nią radzić? Sprawdź, czy muzyka jest w stanie pomóc wyleczyć depresję.
Muzyka na depresję

Dźwięki są nieodłącznym elementem życia, a dla wielu ludzi także muzyka. Potrafi wprowadzić w bardzo skrajne nastroje, przywrócić wspomnienia, relaksować i pobudzić. Bez względu na indywidualne preferencje, co do jej gatunków, każdy poprze jej nieocenione oddziaływanie na organizm. Muzykoterapia stała się obecnie bardzo popularnym nurtem w leczeniu chorób o różnym podłożu. Czy pomaga zwalczyć depresję? W naszym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat. 

Czym jest depresja?

Depresja jest jednostką chorobową, która dotyczy sfery psychicznej. Zwykło się słyszeć wśród ludzi zdanie – chyba mam depresje. Wielu z nich nadużywa tego terminu, kiedy tylko pojawia się gorszy nastrój. Musisz jednak wiedzieć, że schorzenie to jest zdecydowanie poważniejsze, niż chwilowo zły dzień. Zdrowa osoba umie poradzić sobie z negatywnymi emocjami, szybko się regeneruje i odzyskuje energię. W przypadku depresji tak to niestety nie działa. Dolegliwości są długotrwałe, skrajne i mogą przybrać różne nasilenie. Konsekwencje nieleczonej depresji mogą być tragiczne w skutkach. 

Depresja – objawy

Symptomy świadczące o depresji mogą być mylące. Wiele schorzeń psychicznych charakteryzuje się szerokimi i z pozoru podobnymi objawami. Zanim otrzymasz od specjalisty Xanax (recepta online będzie bardzo pomocna) musisz poddać się dokładnej konsultacji z psychiatrą. Do głównych czynników, które można uznać, za początek depresji zalicza się:

  • apatię;
  • płaczliwość i wszechobecny smutek;
  • poczucie bezsensu w każdej strefie życia;
  • brak siły i energii do stawiania czoła codziennym zadaniom;
  • niechęć do kontaktu z innymi ludźmi;
  • wycofanie;
  • nieregularne i niewłaściwe jedzenie;
  • zaburzenia snu;
  • częstsze sięganie po ewentualne używki;
  • skrajne emocje – od radości po płacz;
  • brak motywacji do jakiegokolwiek działania.
Przeczytaj  Jaka powinna być muzyka do pracy, aby zachęcała do działania?

Kogo najczęściej dotyczy depresja?

Depresja nie wybiera konkretnej grupy wiekowej. W dzisiejszych czasach to bardzo szeroki przedział. Problemy mogą zaczynać się już w nastoletnim wieku. Schorzenie upodobało sobie osoby, które są bardzo wrażliwe. Wiele źródeł sugeruje także, że w głównej mierze są to kobiety. Być może dlatego, że nadal wielu mężczyzn wstydzi się swoich emocji, a złe samopoczucie jest dla nich oznaką słabości.

Muzykoterapia w walce z depresją

Muzykoterapia to stosunkowo nowy nurt, który doskonale odnalazł się, jako rodzaj terapii. Sekret jej działania tkwi w dobraniu odpowiedniej muzyki i dźwięków. Co ciekawe, ich rodzaj korzystnie działa nie tylko na nastrój i emocje, ale także ogólne zdrowie. Dla przykładu weźmy bębny tybetańskie. Udowodniono, że doskonale wpływają na pracę serca, podnoszą ciśnienie krwi i dodają energii. Muzykoterapia przeprowadzana jest obecnie w formie zajęć grupowych, z których chętnie korzystają ludzie ze stwierdzonymi objawami depresji. Jaki rodzaj brzmienia będzie najlepszy w tym przypadku?

Depresja, a rodzaj muzyki w muzykoterapii

Pomimo doskonałych efektów, jakie przynosi muzykoterapia – w depresji ważny jest rodzaj muzyki, jaką zastosujemy. Wydawać by się mogło, że chory potrzebuje wysoko energetycznych dźwięków, które u zdrowej osoby dodają energii i poprawiają nastrój. Niestety tak nie jest. Stany depresyjne to wszechobecny smutek, przygnębienie, poczucie bezsensu. Nagły atak tak mocnymi dźwiękami mógłby je pogłębić, a nawet wywołać agresję! Konieczne jest dopasowanie się do osób z takimi dolegliwościami. Na początku wykorzystuje się w tym celu spokojne brzmienia, często zaliczane do smutnych. Bardzo dobrze spisują się także dźwięki natury. Efekty muzykoterapii potrafią pozytywnie zaskoczyć i są wspaniałym dopełnieniem leczenia depresji. Wymagają jednak czasu.

Depresja – czasowa przerwa w pracy

Osoby borykające się z depresją mogą liczyć na przerwę w wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Jeśli ich stan do tego predysponuje, należy im się L4. Mogą na nim przebywać 182 dni. Co ważne, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz, jeśli uzna, że w tym czasie osoba taka była już niedysponowana. Czas, jaki można się cofnąć, wynosi 3 dni.

Przeczytaj  Ile kosztuje nauka gry na fortepianie?

Muzyka łagodzi, relaksuje, obniża napięcie, a nawet ból. Warunkiem jest jej odpowiedni gatunek. To świetny i skuteczny element w leczeniu depresji.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
płyty winylowe w mieszkaniu

Inwestowanie w płyty winylowe - czy jest opłacalne?

Następny artykuł
Maneskin – zwycięzcy Eurowizji 2021

Historia powstania i ciekawostki na temat zespołu Maneskin

Zobacz też