Soliści i zespoły lat 80. – najpopularniejsi wykonawcy i twórcy niezapomnianych hitów. Nie tylko rock!

Są tacy, którzy twierdzą, że lata 80. były najlepszą dekadą w historii muzyki rozrywkowej. To kwestia subiektywna, ale faktycznie w tamtym czasie działo się naprawdę dużo. Sprawdź, jakie są najlepsze zespoły lat 80.!
zespoły lat 80

Lata 80. przyniosły kolejną rewolucję, ale również ewolucję. Swoje najlepsze płyty przygotowywali wykonawcy rockowi, ale światowym fenomenem okazało się disco, a także ambitniejsze odmiany popu. Właściwie co kilkanaście dni ukazywał się wielki przebój, który wywracał listy przebojów do góry nogami. Wtedy też prym wiodło radio, jako źródło nowości, a także przebojów. Muzyka – zarówno na świecie, jak i w Polsce – zmieniała się niemalże z dnia na dzień. I były to zmiany tylko na lepsze, a zespoły lat 80. zyskiwały w pełni zasłużoną sławę.

Lata 80. a muzyka. Dekada wielkich hitów!

W latach 80. XX wieku powstawało wiele nowych zespołów, ale również sukcesy święciły formacje stworzone w poprzednich dekadach. Był to okres wzmożonej twórczości, ale również eksperymentów, które doprowadzały do powstawania kolejnych podgatunków i nurtów. Muzyka ewoluowała, a za zmianami szły kolejne i kolejne wielkie przeboje. Artyści byli głodni kreowania, ambitnie szukali nowych dróg. To przełożyło się na fakt, że zespoły lat 80., które wówczas zyskały uznanie, obecnie uznawane są za – w wielu wypadkach – kultowe.

Soliści i zespoły lat 80. – najlepsi z najlepszych. Nie tylko rock!

Nowa fala, pop, dance, przeróżne odmiany rocka… Działo się w latach 80., nie ma co do tego wątpliwości. Poniżej znajdziecie zespoły, które w tamtym okresie zyskały największe uznanie i uważane są za czołowych przedstawicieli dekady. Co ciekawe, najsłynniejsze zespoły lat 80. nie zawsze były w tym okresie zakładane. 

Lady Pank

Założony przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego zespół, który swoje pierwsze kroki zaczął stawiać w 1981 roku, to klasyka polskiego rocka. Formacja wykreowała dziesiątki przebojów, inspirując się wieloma zagranicznymi ikonami, z The Police na czele. „Tańcz, głupia, tańcz”, „Kryzysowa narzeczona”, „Mniej niż zero”, „Fabryka małp”, „Wciąż bardziej obcy” to utwory cenione i znane nawet dziś, pół wieku później.

Przeczytaj  Brytyjskie zespoły rockowe – od The Beatles do Arctic Monkeys

Perfect

Jeśli chodzi o najlepsze polskie zespoły lat 80., to nie można nie wymienić w tym gronie Perfectu. Kolejna formacja, która tworzyła w ramach szeroko rozumianej muzyki rockowej. Ponadczasowe teksty Hołdysa i niesamotny wokal Markowskiego sprawiły, że o zespole zrobiło się głośno i zyskał on uznanie w całej Polsce. Takie utwory jak „Nie płacz Ewka”, „Chcemy być sobą” czy „Ale wkoło jest wesoło” zna chyba każdy.

Bajm

Pop-rockowy Bajm powstał pod koniec lat 70., ale największa sława przyszła w następnej dekadzie. Wtedy właśnie światło dzienne ujrzały świetne płyty takie jak „Bajm”, „Martwa woda” czy „Chroń mnie”. Charyzmatyczna i utalentowana wokalistka, Beata Kozidrak, była znakiem rozpoznawczym zespołu, który w zaledwie kilka lat podbił polskie sceny.

Maanam

Olga i Marek Jackowscy współtworzyli polską scenę rocka od połowy lat 70. Już w pierwszych latach działalności stworzyli wiele przebojów, które później – właśnie w kolejnej dekadzie – złożyły się na takie płyty jak „Maanam”, „O!” czy w końcu wybitny „Nocny patrol”. Zespół zyskał sławę i uznanie, a charakterystyczny głos Kory pokochały miliony Polaków.

The Rolling Stones

Stonesi to międzynarodowy fenomen. Choć zespół powstał w latach 60., nie schodził z pierwszych stron gazet również w kolejnych dekadach. Mick Jagger i spółka w latach 80. wydali znakomite „Tattoo You” (1981), „Undercover” (1983) czy „Dirty Work” (1986). Muzyka The Rolling Stones ewoluowała i zmieniała się na przestrzeni kolejnych płyt, ale zawsze miała w sobie pierwiastek geniuszu.

Modern Talking

Czymże byłyby lata 80. bez Modern Talking? Niemiecki zespół dance’owo–popowy podbił listy przebojów na całym świecie i wylansował takie nieśmiertelne przeboje jak „You’re My Heart, You’re My Soul”, „Cheri, Cheri Lady” i „Brother Louie”. Jeśli chodzi o najważniejsze zespoły lat 80., to nie można nie wymienić grupy Thomasa Andersa i Dietera Bohlena.

Przeczytaj  Polskie zespoły rockowe – legendy, które zapisały się w historii polskiego rocka [TOP 10]

Michael Jackson

Jeszcze jako członek The Jackson 5, Król Popu rozpoczynał karierę w połowie lat 60. XX wieku. Później wszedł w dorosłość i zdecydował się na karierę solową, która wystartowała z kopyta w następnej dekadzie. Wydaje się jednak, że dla Jacksona przełomowy był właśnie początek lat 80. i znakomity album „Thriller” (1982), który zdefiniował muzykę popularną tamtego okresu. Gdy dodamy do tego świetną płytę „Bad” z 1987 roku mamy ostateczny dowodów na to, że lata 80. należały do Michaela.

Muzyka lat 80. jest wciąż żywa, a to za sprawą swojej przebojowości. W tej dekadzie powstało wiele ponadczasowych przebojów, które znane są nawet dziś. Również wśród młodszych odbiorców. To chyba najlepszy dowód na to, że popularni artyści tworzyli w tamtym okresie coś wyjątkowego i ponadczasowego. Oczywiście wymienione wyżej zespoły lat 80. to zaledwie niewielki ułamek tego, o czym powinno się wspomnieć. Zarówno w Polsce, jak i na świecie działo się bardzo dużo!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
k pop zespoły

K-pop – zespoły, które podbijają świat muzyki pop. Skąd ich fenomen?

Następny artykuł
Jak muzyka wpływa na rośliny?

Jak muzyka wpływa na rośliny?

Zobacz też