Lata 80. przyniosły kolejną rewolucję, ale również ewolucję. Swoje najlepsze płyty przygotowywali wykonawcy rockowi, ale światowym fenomenem okazało się disco, a także ambitniejsze odmiany popu. Właściwie co kilkanaście dni ukazywał się wielki przebój, który wywracał listy przebojów do góry nogami. Wtedy też prym wiodło radio, jako źródło nowości, a także przebojów. Muzyka – zarówno na świecie, jak i w Polsce – zmieniała się niemalże z dnia na dzień. I były to zmiany tylko na lepsze, a zespoły lat 80. zyskiwały w pełni zasłużoną sławę.
Lata 80. a muzyka. Dekada wielkich hitów!
W latach 80. XX wieku powstawało wiele nowych zespołów, ale również sukcesy święciły formacje stworzone w poprzednich dekadach. Był to okres wzmożonej twórczości, ale również eksperymentów, które doprowadzały do powstawania kolejnych podgatunków i nurtów. Muzyka ewoluowała, a za zmianami szły kolejne i kolejne wielkie przeboje. Artyści byli głodni kreowania, ambitnie szukali nowych dróg. To przełożyło się na fakt, że zespoły lat 80., które wówczas zyskały uznanie, obecnie uznawane są za – w wielu wypadkach – kultowe.
Soliści i zespoły lat 80. – najlepsi z najlepszych. Nie tylko rock!
Nowa fala, pop, dance, przeróżne odmiany rocka… Działo się w latach 80., nie ma co do tego wątpliwości. Poniżej znajdziecie zespoły, które w tamtym okresie zyskały największe uznanie i uważane są za czołowych przedstawicieli dekady. Co ciekawe, najsłynniejsze zespoły lat 80. nie zawsze były w tym okresie zakładane.
Lady Pank
Założony przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego zespół, który swoje pierwsze kroki zaczął stawiać w 1981 roku, to klasyka polskiego rocka. Formacja wykreowała dziesiątki przebojów, inspirując się wieloma zagranicznymi ikonami, z The Police na czele. „Tańcz, głupia, tańcz”, „Kryzysowa narzeczona”, „Mniej niż zero”, „Fabryka małp”, „Wciąż bardziej obcy” to utwory cenione i znane nawet dziś, pół wieku później.
Perfect
Jeśli chodzi o najlepsze polskie zespoły lat 80., to nie można nie wymienić w tym gronie Perfectu. Kolejna formacja, która tworzyła w ramach szeroko rozumianej muzyki rockowej. Ponadczasowe teksty Hołdysa i niesamotny wokal Markowskiego sprawiły, że o zespole zrobiło się głośno i zyskał on uznanie w całej Polsce. Takie utwory jak „Nie płacz Ewka”, „Chcemy być sobą” czy „Ale wkoło jest wesoło” zna chyba każdy.
Bajm
Pop-rockowy Bajm powstał pod koniec lat 70., ale największa sława przyszła w następnej dekadzie. Wtedy właśnie światło dzienne ujrzały świetne płyty takie jak „Bajm”, „Martwa woda” czy „Chroń mnie”. Charyzmatyczna i utalentowana wokalistka, Beata Kozidrak, była znakiem rozpoznawczym zespołu, który w zaledwie kilka lat podbił polskie sceny.
Maanam
Olga i Marek Jackowscy współtworzyli polską scenę rocka od połowy lat 70. Już w pierwszych latach działalności stworzyli wiele przebojów, które później – właśnie w kolejnej dekadzie – złożyły się na takie płyty jak „Maanam”, „O!” czy w końcu wybitny „Nocny patrol”. Zespół zyskał sławę i uznanie, a charakterystyczny głos Kory pokochały miliony Polaków.
The Rolling Stones
Stonesi to międzynarodowy fenomen. Choć zespół powstał w latach 60., nie schodził z pierwszych stron gazet również w kolejnych dekadach. Mick Jagger i spółka w latach 80. wydali znakomite „Tattoo You” (1981), „Undercover” (1983) czy „Dirty Work” (1986). Muzyka The Rolling Stones ewoluowała i zmieniała się na przestrzeni kolejnych płyt, ale zawsze miała w sobie pierwiastek geniuszu.
Modern Talking
Czymże byłyby lata 80. bez Modern Talking? Niemiecki zespół dance’owo–popowy podbił listy przebojów na całym świecie i wylansował takie nieśmiertelne przeboje jak „You’re My Heart, You’re My Soul”, „Cheri, Cheri Lady” i „Brother Louie”. Jeśli chodzi o najważniejsze zespoły lat 80., to nie można nie wymienić grupy Thomasa Andersa i Dietera Bohlena.
Michael Jackson
Jeszcze jako członek The Jackson 5, Król Popu rozpoczynał karierę w połowie lat 60. XX wieku. Później wszedł w dorosłość i zdecydował się na karierę solową, która wystartowała z kopyta w następnej dekadzie. Wydaje się jednak, że dla Jacksona przełomowy był właśnie początek lat 80. i znakomity album „Thriller” (1982), który zdefiniował muzykę popularną tamtego okresu. Gdy dodamy do tego świetną płytę „Bad” z 1987 roku mamy ostateczny dowodów na to, że lata 80. należały do Michaela.
Muzyka lat 80. jest wciąż żywa, a to za sprawą swojej przebojowości. W tej dekadzie powstało wiele ponadczasowych przebojów, które znane są nawet dziś. Również wśród młodszych odbiorców. To chyba najlepszy dowód na to, że popularni artyści tworzyli w tamtym okresie coś wyjątkowego i ponadczasowego. Oczywiście wymienione wyżej zespoły lat 80. to zaledwie niewielki ułamek tego, o czym powinno się wspomnieć. Zarówno w Polsce, jak i na świecie działo się bardzo dużo!