Historia powstania i ciekawostki na temat zespołu Maneskin

Zanim grupa Maneskin zwyciężyła w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, miała już na swoim koncie 3 duże wydawnictwa. Przed majem 2021 r. zespół wydał jedną EP-kę i dwa pełne albumy studyjne. Poznaj bliżej niezwykłych artystów i ich rockowe hity!
Maneskin – zwycięzcy Eurowizji 2021

Zespół Maneskin to tak naprawdę Måneskin – po duńsku „Światło księżyca”. Skąd język Andersena w nazwie włoskiej grupy? Za tym pomysłem stoi basistka Victoria De Angelis, której mama jest Dunką. Na scenie i w studiu towarzyszą jej wokalista Damiano David, gitarzysta Thomas Raggi oraz perkusista Ethan Torchio. Artyści zgodnie powtarzają, że nie zamierzają nikogo i niczego naśladować – podążają własną ścieżką i robią to, co sami uważają za słuszne. W czerwcu 2022 r. grupa Maneskin zajęła 116. miejsce wśród najchętniej odsłuchiwanych artystów w serwisie Spotify. Jej piosenki odtworzyło ponad 25 milionów osób na całym świecie.

Måneskin – data założenia zespołu, wiek artystów, muzycy prywatnie

Początki grupy sięgają 2016 r., kiedy ambitni muzycy, którzy poznali się w liceum, spotykali się i grali razem na ulicach Rzymu. Wkrótce zgłosili się do 11. edycji włoskiej wersji talent-show X-Factor i zajęli w nim drugie miejsce. Pierwszy singiel Maneskin „Chosen” ukazał się 24 listopada 2017 roku., a premiera zawierającego 7 utworów EP o tym samym tytule miała miejsce już 8 grudnia tego samego roku. Od początku zespół niezmiennie tworzą:

  1. Damiano David – urodzony 8 stycznia 1999 r. Wokalista i tekściarz. Grywał w koszykarskim klubie Eurobasket Roma. Jak dotąd nie ukończył szkoły średniej. Kibicuje piłkarskiemu klubowi AS Roma.
  2. Victoria De Angelis – ur. 28 kwietnia 2000 r. W Måneskin gra na gitarze basowej i komponuje muzykę. Do szkół muzycznych uczęszczała od 2008 roku. Potrafi grać także na gitarze elektrycznej, klasycznej i pianinie. Jako największą inspirację do postawienia na karierę artystyczną wskazuje basistkę i wokalistkę grupy Sonic Youth, Kim Gordon. Określa się jako biseksualistka.
  3. Ethan Torchio – ur. 8 października 2000 r. Perkusista, który od dzieciństwa rozwijał swoje muzyczne talenty. Interesuje się modą – starannie dba o ubiór (i włosy), brał udział w kilku artystycznych sesjach zdjęciowych jako model. Komercyjne inicjatywy to naturalna konsekwencja sukcesu. Perkusista lubi jeść frytki i burgery. 
  4. Thomas Raggi – ur. 18 stycznia 2001 r. Gra na gitarze elektrycznej i komponuje, odpowiadając w dużej mierze za brzmienie piosenek Maneskin. Występował też solo, a także angażował się w działalność grupy Hard Rock. Rozwija się również jako przedsiębiorca i influencer w mediach społecznościowych.
Przeczytaj  Heavy metal – zespoły z lat 70. i 80., czyli klasyka ciężkiego grania

Dotychczasowa dyskografia zespołu Maneskin – największe hity z list przebojów

Debiutanckie EP pokryło się we Włoszech podwójną platyną, choć nie był to „blitzkrieg” na listach przebojów i sprzedaży. Wydawnictwo zdobyło sporą popularność także w Finlandii i na Litwie. Pierwszy album studyjny zespołu Måneskin „Il ballo della vita” ukazał się 26 października 2018 r. Album składa się z 12 dynamicznych kawałków – trwa nieco ponad 34 minuty.

Za największe hity grupy uchodzą eurowizyjna „Zitti e buoni” oraz „I Wanna Be Your Slave” z drugiego pełnego albumu. Co ciekawe, nie potwierdza tego ranking słuchalności piosenek w serwisach streamingowych. Najwięcej odtworzeń w Spotify – ponad 1 mld 61 mln na koniec czerwca 2022 – ma „Beggin’”, czyli 4. utwór z płyty „Chosen”. Muzycy Maneskin nagrali też piosenkę „If I Can Dream”, wykorzystaną w filmie „Elvis”.

Największy rozgłos zespołowi Maneskin przyniosło zwycięstwo w konkursie Eurowizji

Eurowizyjna piosenka zdobyła łącznie 524 punkty – 318 od widzów i 206 od jurorów. Szalenie popularny utwór „Zitti e buoni” otwiera drugi album studyjny grupy – „Teatro d’ira – Vol.I” z 19 marca 2021 r. Zanim grupa Maneskin pojechała z utworem na majową Eurowizję do Rotterdamu, wygrała dzięki niemu 71. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo, który odbywał się w dniach 2–6.03.2021 r. Wydawnictwo, które trafiło na rynek niespełna 2 tygodnie po zakończeniu imprezy, ma 8 utworów (łącznie 28 minut i 8 sekund). Oczekiwanie na „Teatro d’ira – Vol.II” podgrzewają już single „Mammamia” i „Supermodel”.

Zespół Måneskin wzbudza silne emocje nie tylko z powodu swojej bezkompromisowej twórczości. Damiano David był oskarżany o to, że w trakcie Eurowizji zażywał narkotyki. Wokalista tłumaczył się, że pochylał się nad stołem, by pozbierać rozbite szkło. Wyniki testu zrobionego parę dni po wybuchu skandalu nie wykazały obecności żadnej zabronionej substancji w organizmie wokalisty. Zespół głośno wspiera środowiska LGBT. Artyści prowadzą też zażarte dyskusje z legendami rocka za pośrednictwem mediów. Nic nie wskazuje na to, by grupa Maneskin miała szybko usunąć się w cień!

Przeczytaj  Zespoły lat 90. – dla każdego coś głośnego
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Muzyka na depresję

Czy muzyka może wyleczyć depresję?

Następny artykuł
Muzyka do auta

Muzyka do auta – najlepsze przeboje na dłuższą jazdę samochodem

Zobacz też