Najlepsze zespoły śląskie. Zagłębie tanecznych szlagierów i muzyki rockowej ze Śląska

Zespoły śląskie to nie tylko popularne biesiadne grupy, które tworzą muzykę taneczną, ale również czołowi reprezentanci polskiego rocka. To najlepiej dowodzi, że na Śląsku nie brakuje jakościowej twórczości, którą warto znać.
zespoły śląskie

Najbardziej znane zespoły śląskie to czołowi przedstawiciele polskiego rocka, którzy nigdy nie ukrywali swojego pochodzenia. Jednak muzyka z tego rejonu Polski to dużo więcej. Wśród wykonawców nie brakuje różnorodności, a dużą popularnością cieszą się wykonawcy posługujący się gwarą śląską. To często grupy tworzące na pograniczu muzyki tanecznej, disco polo i popu. W telewizji i internecie emitowane są listy przebojów skupiające jedynie zespoły, które pochodzą ze Śląska. Innymi słowy – dzieje się!

Piosenki do zabawy i tańca

Śląskie szlagiery cieszą się uznaniem w całej Polsce. Listy przebojów, które można znaleźć na przykład w telewizji, od wielu lat są chętnie oglądane. Wykonawcy zyskują uznanie i popularność. Nie powinno zatem dziwić, że powstaje ich coraz więcej. Zespoły śląskie wykonujące kompozycje taneczne to spory odsetek wszystkich wykonawców pochodzących z tego obszaru Polski. Teksty – śpiewane oczywiście w gwarze – są radosne i pełne pozytywnej energii. Doskonale nadają się na wszelkie imprezy plenerowe czy okolicznościowe.

Popularne zespoły śląskie wykonujące utwory do zabawy, czyli „śląskie szlagiery”:

  • Lady’s Voice;
  • Blue Party;
  • Kobiety na Walizkach;
  • Happy Jędrowski Show;
  • Proskauer Echo.

Wśród wykonawców ze Śląska nie brakuje również solistów, którzy stanowią pokaźną grupę artystów, którzy okupują najwyższe miejsca na większości list przebojów. Nie można również zapominać, że w Katowicach urodził się legendarny Krzysztof Krawczyk.

Zespoły weselne i okolicznościowe

Osobną kategorią są zespoły, które grają na imprezach okolicznościowych. Z naciskiem oczywiście na wesela. Te pochodzące ze Śląska cieszą się uznaniem w całej Polsce, ponieważ zachwycają żywiołowością i świetnymi piosenkami. Używanie gwary jest dodatkową zaletą, ponieważ wielu osobom zależy na autentyczności, dlatego zwracają uwagę również na ten aspekt.

Przeczytaj  Polskie zespoły rockowe – legendy, które zapisały się w historii polskiego rocka [TOP 10]

Wśród najpopularniejszych zespołów weselnych ze Śląska wymienić należy:

  • Sway;
  • Cocktail Cover Band;
  • Groove Avenue;
  • Obesession;
  • Red Light Band;
  • Weddington;
  • Your Crush;
  • Zespół Samo Sedno.

Rock – najlepsze zespoły śląskie

Ze Śląska pochodzi wiele znanych i cenionych zespołów rockowych, które zrobiły karierę na cały kraj, a niekiedy nawet świat. Wykonawcy ci nie posługują się w swojej twórczości gwarą, ale zawsze pamiętali o swoim pochodzeniu i przynależności. Poniżej zaprezentowaliśmy najpopularniejsze rockowe zespoły śląskie.

Myslovitz

Zespół muzyczny, który funkcjonuje nieprzerwanie od 1992 roku. Grupa wylansowała dziesiątki przebojów, wśród których wymienić należy chociażby utwory „Chłopcy” czy „Długość dźwięku samotności”. Przez wiele lat wokalistą Myslovitz był Artur Rojek, ale w 2012 roku postanowił skupić się na karierze solowej. Jego miejsce zajął najpierw Michał Kowalonek, a następnie Mateusz Parzymięso. To jeden z pierwszych zespołów śląskich, jakie przychodzą na myśl, bo założony został – jak zresztą wskazuje jego nazwa – w Mysłowicach.

Dżem

Kochany przez fanów rockowy zespół śląski, czyli oczywiście Dżem, to klasyka polskiej muzyki rozrywkowej. Formacja nadal funkcjonuje, choć jej najlepsze lata przypadają na twórczą aktywność oryginalnego wokalisty, Ryszarda Riedla. Zespół w swojej twórczości łączy rocka z bluesem. Początkowo głównie występował na Śląsku, ale szybko zrobił karierę ogólnopolską. Koncerty Dżemu wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Obecnie rolę wokalisty pełni Maciej Balcar. Formacja została sformowana w Tychach. 

KAT

Tym razem mamy do czynienia z legendą polskiej muzyki metalowej. Nazwa grupy jasno sugeruje, że została ona założona w Katowicach. Jej liderem od 1979 roku pozostaje Piotr Luczyk. Największe uznanie KAT zyskał w latach 80., gdy pojawiły się przełomowe płyty „666” i „Oddech wymarłych światów”. Przez wiele lat wokalistą grupy był Roman Kostrzewski. Obecnie tę funkcję pełni Jakub „Qbek” Weigel. To dobry przykład na to, że na Śląsku ciężkie granie ma naprawdę długą tradycję.

Przeczytaj  Polskie zespoły lat 80. – nie tylko z gitarami na pierwszym planie

Oberschlesien

Kolejni przedstawiciele metalu ze Śląska, czyli zespół Oberschlesien. Grupa sformowana została w 2008 roku. Ma na swoim koncie trzy albumy studyjne. Prezentuje industrialną odmianę metalu z wpływami metalcore i klasycznego hard rocka. Szczególnym uznaniem cieszy się wyjątkowa atmosfera na koncertach założonego w Piekarach Śląskich zespołu.

Underground

Zespół muzyczny, który powstał w Rybniku pod koniec XX wieku. Wykonuje szeroko rozumianą muzykę rockową. Jego energetyczne występy przyciągają tłumy fanów. Formacja – już w XXI wieku – wydała kilka studyjnych płyt. Liderem i wokalistą grupy pozostaje Andrzej Budny. 

Zespoły śląskie to unikatowe połączenie styli, gatunków i wspaniałej gwary. Pielęgnują one tradycję, ale nie zamykają się na nowoczesność. Mają ważne znaczenie dla rozwoju kultury regionu. Pracują na swój wizerunek, ale również całego Śląska. Jak pokazały powyższe przykłady, formacje założone w tym rejonie miały ogromne znaczenie dla polskiej muzyki rockowej oraz metalowej – ich sukces jest niepodważalny.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zespoły rockowe

Zespoły rockowe i metalowe – najpopularniejsze kapele wszech czasów [TOP 10]

Następny artykuł
polskie zespoły muzyczne

Polskie zespoły muzyczne – rock, pop i wiele więcej. Muzyka skrojona pod każdego!

Zobacz też