Polskie zespoły lat 80. – nie tylko z gitarami na pierwszym planie

Polskie zespoły lat 80., które przychodzą na myśl jako pierwsze, to raczej grupy rockowe, a nawet punkowe i metalowe. Mimo to są również bardzo znane ekipy stroniące od cięższego brzmienia. Przedstawiamy właśnie te drugie. Sprawdź nasz tekst!
Polskie zespoły lat 80

Muzycznie lata 80. z perspektywy historycznej kojarzą się raczej jako czas grup mniej lub bardziej zbuntowanych przeciw komunistycznej władzy. Nie ma w tym żadnego przypadku, ale były też polskie zespoły lat 80., które za cel postawiły sobie raczej granie nieco bardziej przystępne. Właśnie takich formacji będzie dotyczyło nasze zestawienie. Wsiadaj do wehikułu czasu!

Polskie zespoły lat 80. – Kombi

Na długo, zanim Waldemar Tkaczyk i Grzegorz Skawiński grali u boku Agnieszki Chylińskiej w O.N.A., tworzyli wraz z kolegami kwartet Kombi. Najważniejszym był oczywiście grający na instrumentach klawiszowych Sławomir Łosowski, czyli pomysłodawca powstania zespołu. To właśnie klawiszowiec Kombi jako jeden z pierwszych w Polsce wykorzystywał syntezatory Korg i Yamaha, dzięki którym zespół uzyskał swoje nieco „kosmiczne” brzmienie. Muzycy wykorzystywali także perkusje elektroniczne i automaty perkusyjne, co dopełniało dość nietypowego efektu. Ten polski zespół z lat 80. zasłynął głównie przebojami „Słodkiego miłego życia”, „Nasze randez vous” oraz „Black and White”.

Polskie zespoły lat 80. – Papa Dance

Pozostajemy w klimatach, gdzie klawisze odgrywały bardzo ważną rolę. Papa Dance to grupa, która czerpała przede wszystkim z popularnego na Zachodzie nurtu synthpop. Zespół w 1985 roku wydał debiutancki album ze znanym utworem „Pocztówka z wakacji”, a funkcję wokalisty pełnił Grzegorz Wawrzyszak. Jednak szybko zastąpił go odpowiedzialny dotychczas za chórki Paweł Stasiak i to on kojarzy się jako lider grupy. Najbardziej znane piosenki jednego z popularniejszych polskich zespołów lat 80. to „Naj story” i „O-la-la” z 1986 roku oraz „Nasz Disneyland” wydany na krążku, który ukazał się dwa lata później.

Przeczytaj  Polskie zespoły muzyczne lat 80. i 90. – kto najlepiej poradził sobie w czasach przełomu?

Polskie zespoły lat 80. – Oddział Zamknięty

Nieco bardziej agresywne, choć nadal przystępne brzmienie prezentował Oddział Zamknięty, który słynie przede wszystkim z debiutanckiego albumu. Znane do dziś utwory, które wydano w 1983 roku, to „Ten wasz świat”, „Andzia i ja”, „Obudź się” i „Party” (do tej piosenki nawiązywał po latach Liroy). Co ciekawe, basista i perkusista, którzy brali udział w nagrywaniu płyty, przeszli do nowej grupy Jana Borysewicza, czyli Lady Pank. Kolejną ciekawostką jest fakt, że w połowie lat 80. Krzysztofa Jaryczewskiego zastąpił na krótko Robert Janowski, znany po latach także jako prezenter telewizyjny.

Polskie zespoły lat 80. – De Mono

Wśród polskich zespołów lat 80., które osiągnęły sukces w drugiej połowie dekady, grając pop rockowe utwory, nie sposób pominąć De Mono. Obecnie o kapeli jest głośniej ze względu na spór o prawa do nazwy pomiędzy Markiem Kościkiewiczem a Andrzejem Krzywym. Jednak w przedostatniej i ostatniej dekadzie XX wieku panowie zgodnie dążyli do sukcesu, który osiągnęli na przełomie lat 80. i 90. dzięki singlom „Kochać inaczej”, „Statki na niebie”, „Znów jesteś ze mną” czy „Moje miasto nocą”.

Zespoły lat 80. reggae – Daab, Izrael

Nie każdy wie, że zanim wspomniany Andrzej Krzywy przejął obowiązki wokalisty w De Mono, był gitarzystą zespołu Daab. Jego lider, Andrzej Zeńczewski, nagrał zaś w połowie lat 90. wraz z Muńkiem Staszczykiem bestsellerową płytę „Luksus” (jako Szwagierkolaska). Wcześniej jednak inspirował się nie Grzesiukiem, lecz jamajskimi klimatami. 

Największy przebój Daabu, „Ogrodu serce” (z 1984), nadal można usłyszeć w rozgłośniach radiowych. Próżno w nich raczej szukać grupy Izrael, która zasłynęła przesyconą alegoriami płytą „Biada, biada, biada” (wydaną w 1985). W tej formacji połączyli siły przedstawiciele czołowych polskich zespołów lat 80. – Robert Brylewski, Tomasz Lipiński i Paweł „Kelner” Rozwadowski – którzy pokazali, że potrafią grać nie tylko punk rocka.

Przeczytaj  Najlepsze zespoły śląskie. Zagłębie tanecznych szlagierów i muzyki rockowej ze Śląska

Ostatnia dekada PRL-u kojarzy się wielu fanom muzyki przede wszystkim z Perfectem, Lady Pank czy Republiką albo jeszcze bardziej agresywnym graniem i kontestacją systemu. Mimo to niektóre polskie zespoły lat 80. poszły nieco inną ścieżką. Jeśli dawno nie słuchałeś któregoś z przypomnianych w artykule, masz do tego świetną okazję!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Zespoły ludowe

Zespoły ludowe, czyli grupy, które kultywują lokalne tradycje

Następny artykuł
Zagraniczne zespoły rockowe lat 80./90.

Zagraniczne zespoły rockowe lat 80./90. – przede wszystkim dobra energia!

Zobacz też