„Hej Bystro Woda”, „Szalała, Szalała” czy „Zagroj Mi Muzycko” – kto nie zna takich przebojów muzyki góralskiej? Ta wciąż jest żywa, a istniejące zespoły nie tylko odtwarzają to, co było kiedyś popularna, ale również regularnie poszerzają swój repertuar. Szeroko rozumiana muzyka regionalna jest świadectwem przynależności i historii, a także celebracją dziedzictwa kulturowego. Ta pochodząca z gór jest wciąż żywa i chętnie grana oraz słuchana. Zespoły góralskie cieszą się uznaniem i popularnością. Dlaczego? Sprawdź!
Zespoły góralskie – dlaczego są tak popularne?
Choć muzyka góralska, co oczywiste, kojarzy się z górami, jej zasięg jest dużo większy. Niektóre przeboje znają również mieszkańcy innych regionów kraju. Wszystko dlatego, że to wpadające w ucho melodie, a także świetnie skomponowane utwory. Nadają się zarówno do zabawy i tańca, jak i wspólnego biesiadowania.
Imprezy okolicznościowe, konkursy i festiwale
Zespoły góralskie występują przede wszystkim na festiwalach skupiających wykonawców muzyki regionalnej, a także na specjalnie organizowanych konkursach. Mogą tam zaprezentować swoje możliwości, a także zmierzyć się z innymi wykonawcami z tego gatunku. Są również organizowane ogólnopolskie festiwale – dla najlepszych zespołów.
Możliwe jest oczywiście wynajęcie podhalańskiej kapeli na imprezę okolicznościową. Najczęściej są to oczywiście wesela, na których góralska muzyka sprawdza się doskonale, ale można to zrobić również z myślą o innych imprezach. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie zespoły prowadzą taką działalność. To kwestia indywidualna zależna od danego artysty.
Jak znaleźć zespół góralski z Zakopanego i okolic?
Pomocny może być serwis internetowy, który w swoim opisie ma: „Niematerialne dziedzictwo kulturowe zespołów regionalnych Podhala, Spisza i Orawy”. Znajduje się tak wykaz zespołów góralskich, które działają na terenie gmin Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Poronin czy Zakopanego. Każdy wykonawca jest sklasyfikowany i ma podany telefon kontaktowy. Wiele z zespołów regionalnych prężnie działa w sieci, dlatego znalezienie dodatkowych informacji nie powinno stanowić problemu.
Popularne zespoły góralskie
Zespoły góralskie powstają i rozwiązują się, dlatego określenie stałego grona najlepszych aktualnie grających wykonawców jest trudne. Poniżej prezentujemy kilka grup, które trudniły się lub nadal trudnią graniem szeroko rozumianej muzyki góralskiej.
Krywań
Zespół sformowany został już w 1973 roku i od początku zajmował się tworzeniem muzyki folkowej. Występuje w nim między innymi Halina Jawor, która zyskała duże uznanie w całej Polsce. Grupa wydała kilka albumów i wciąż koncertuje.
Baciary
Grupa sformowana przez braci Janusza i Andrzeja Body w 2002 roku na Podhalu. Muzyka i stroje nawiązują bezpośrednio do tradycji góralskich. Muzyka to przede wszystkim folk, ale również disco polo oraz pop. Zespół jest wciąż aktywny.
Zbóje
Folkowy zespół muzyczny, który łączy w sobie góralskie tradycje z nowoczesnym brzmieniem. Grupa słynie przede wszystkim z energetycznych i barwnych koncertów. Jej twórczość dostępna jest również na stronach internetowych oraz w serwisach streamingowych. Pozycja obowiązkowa dla miłośników folkowego disco! Jakie jeszcze zespoły góralskie warto znać?
Basiorki
Kapela góralska młodego pokolenia, która garściami czerpie z tradycji i historii. Zespół wykonuje znane utwory góralskie, dbając o odpowiedni sceniczny wizerunek. Grupa występuje przede wszystkim na imprezach okolicznościowych, ale daje również koncerty na festiwalach muzyki góralskiej.
TerazMy
Zespół z Limanowej, który do tradycyjnych góralskich piosenek podchodzi z nowoczesnym i nietuzinkowym zacięciem. Góralskie stroje oraz instrumenty są obecne, ale grupa nie daje się tak łatwo zaszufladkować. W internecie znajdziesz wiele interpretacji najpopularniejszych folkowych hitów w wykonaniu TerazMy.
Folklor jest wiecznie żywy, a najlepszym dowodem na to niech będzie fakt, że zespoły góralskie wciąż powstają i cieszą się uznaniem. Młodzi co prawda podchodzą do niej na swój własny sposób, ale o to też chodzi – muzyka, podobnie jak wszystko inne, powinna ewoluować. Zainteresowanie góralskim śpiewem nie maleje i to jest najważniejsze. Nie wierzysz? Wybierz się na przegląd muzyki góralskiej i przekonaj się, że ten świat jest barwny i pełen radości.