Polskie zespoły muzyczne – rock, pop i wiele więcej. Muzyka skrojona pod każdego!

Jeśli chodzi o polskie zespoły muzyczne, to wskazanie kilku czy kilkunastu najlepszych nie jest możliwe. To ogromna baza muzyki, wydarzeń, koncertów. Na pewno jednak są pewni wykonawcy, którzy cieszą się szczególnym uznaniem.
polskie zespoły muzyczne

Polska muzyka nieustannie ewoluuje. Było zachłyśnięcie się nową falą, była ogromna popularność rocka, był w końcu światowej klasy metal. Obecnie można mówić o fascynacji alternatywą. Niezmiennie lubiane nad Wisłą jest disco polo. Nasi rodacy, przynajmniej jeśli chodzi o muzykę, bardzo zróżnicowana grupa. Trudno więc wskazać, które polskie zespoły muzyczne są lub były najlepsze. Ale zawsze można spróbować!

Polska muzyka i zachodzące w niej zmiany

W trudnych czasach PRL-u trendy muzyczne w Polsce rozwijały się, w porównaniu z zachodem, z opóźnieniem. Nigdy jednak nie brakowało nam utalentowanych artystów. Nie mieli dobrego sprzętu i środków, a i tak potrafili nagrywać znakomite płyty. Schyłek wieku to upragniona wolność, co również było zauważalne w twórczości. Zawsze w Polsce popularny był rock, ale nigdy też nie brakowało miłośników ambitniejszego popu czy dużo mniej ambitnego disco polo. Co człowiek, to gust.

Najpopularniejsze polskie zespoły muzyczne

Poniżej znajdziecie naszą odpowiedź na pytanie o najlepsze polskie zespoły muzyczne. Mamy świadomość, że to tylko ułamek wszystkich, które zasługują na swoje miejsce, ale od czegoś trzeba zacząć…

Hey

Założony w 1992 roku polski zespół rockowy, który zyskał sławę dzięki tekstom Piotra Banacha i wokalowi Katarzyny Nosowskiej. Formacja wylansowała wiele przebojów i wydała pięć albumów. Zgarnęła przy tym wszystkie najważniejsze nagrody polskiego przemysłu fonograficznego.

Dżem

Polski zespół muzyczny, który powstał na Śląsku. Unikatowe połączenie bluesa i rocka, a także wiele ponadczasowych przebojów. No i Ryszard Riedel, jeden z najlepszych wokalistów w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Szkoda, że zmarł tak młodo…

Przeczytaj  Polskie zespoły rockowe lat 80. – złota era gitarowych brzmień?

Bajm

Beata Kozidrak to pierwsza dama polskiego rocka, czy to się komuś podoba, czy nie. Jej wokalne popisy w początkach działalności Bajmu to prawdziwe mistrzostwo. Zespół miał ogromny wpływ na kształt polskiej muzyki rozrywkowej lat 80. i 90.

Perfect

Wokalista Grzegorz Markowski i gitarzysta Zbigniew Hołdys stworzyli zespół, który napisał historię polskiego rocka. Choć ich drogi później się rozeszły, to, czego dokonali, nie zostanie zapomniane. Formacja wylansowała wiele przebojów, a obecnie uznawana jest za jedną z najważniejszych w polskim rocku.

T.Love

Dowodzony przez Muńka zespół zdominował listy przebojów w latach 80. i 90. XX wieku. Grupa, później z nieco popowym zacięciem, nagrała wiele przełomowych płyt. Jeśli chodzi o najlepsze polskie zespoły muzyczne, to zwyczajnie nie można zapomnieć o T.Love.

Lady Pank

„Kryzysowa narzeczona”, „Tańcz głupia, tańcz”, „Zamki na piasku”… To tylko niektóre z wielu przebojów, które nagrał zespół Lady Pank. Jeden z najważniejszych w historii polskiej muzyki. Nie tylko rockowej, ale całościowo – rozrywkowej.

Lao Che

Formacja, która tworzy rocka alternatywnego, zaskoczyła głębokimi tekstami i muzycznym kunsztem. Szybko podbiła polskie sceny i wspięła się na sam szczyt. To jeden z tych polskich zespołów muzycznych, który obecnie należy do absolutnej czołówki.

Kult i Kazik Staszewski

Trudno wyobrazić sobie polskiego rocka bez zespołu Kult i jej charyzmatycznego lidera, Kazika. Formacja, korzystając z dobrodziejstw innych gatunków (jazz, blues, hip-hop), przygotowała dziesiątki świetnych, opisujących polską rzeczywistość utworów.

Behemoth

Black- i death metal to bez wątpienia nie jest muzyka dla każdego, ale Behemothowi trzeba oddać, że potrafi tworzyć ją na klasowym poziomie. Zespół doceniony został na całym świecie, a w Polsce nie brakuje jego oddanych fanów. Nergal nie powiedział jeszcze ostatniego słowa!

To oczywiście tylko niewielki katalog polskich zespołów muzycznych, które warto znać. Wśród tych popularnych nie brakuje również przedstawicieli punk rocka, alternatywy, rapu czy poezji śpiewanej. Polska muzyka ma bogatą i piękną historię, którą warto zgłębiać poprzez poznawanie kolejnych wykonawców. Wymienienie najważniejszych zespołów nie jest chyba nawet możliwe, bo to bardzo subiektywna kwestia, a wybór nieograniczenie wręcz duży. 

Przeczytaj  Soliści i zespoły lat 80. – najpopularniejsi wykonawcy i twórcy niezapomnianych hitów. Nie tylko rock!
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zespoły śląskie

Najlepsze zespoły śląskie. Zagłębie tanecznych szlagierów i muzyki rockowej ze Śląska

Następny artykuł
zespoły góralskie

Zespoły góralskie – konkursy, wesela i imprezy okolicznościowe. Co warto wiedzieć o muzyce regionalnej?

Zobacz też