Zespoły disco polo – największe gwiazdy ulubionego gatunku muzycznego Polaków [TOP 5]

Zespoły disco polo są uwielbiane przez miliony Polaków. Którzy wykonawcy cieszą się największą sławą? Przedstawiamy 5 gwiazd tej jedynej w swoim rodzaju muzyki. Czy znasz każdą z nich?
zespoły disco polo

Disco polo narodziło się w latach 80. XX wieku jako muzyka chodnikowa. Czerpało pełnymi garściami z lokalnej muzyki biesiadnej i weselnej, a także z zagranicznych gatunków, takich jak italo disco i euro disco. Duży wpływ na rozwój nurtu miały też radzieckie utwory dyskotekowe, które zespoły disco polo po prostu tłumaczyły na język polski i śpiewały jako swoje. Oto czołowe grupy tworzące taką muzykę.

Zespoły disco polo – co charakteryzuje ich muzykę?

Disco polo opiera się na powtarzaniu najprostszych melodii i rytmów. Teksty dotyczą zwykle seksu lub nieszczęśliwej miłości, a ich cechą charakterystyczną są „rymy częstochowskie”. Ulubionym instrumentem zespołów disco polo jest keyboard.

Choć muzyka ta powszechnie kojarzy się z tandetą i przaśnością, nie przeszkadza to ani jego wykonawcom, ani fanom. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że nawet utwory „Mydełko Fa” czy „Miłość w Zakopanem”, które powstały jako parodie disco polo, stały się wielkimi przebojami tego gatunku.

Najlepsze zespoły disco polo – 5 wykonawców uwielbianych przez tłumy

Za pierwszy zespół disco polo uważa się grupę Bayer Full. Został założony w 1984 roku. Następnie na rynku pojawiły się takie kapele, jak Top One, Akcent, Big Dance czy Fanatic. W latach 90. powstała też pierwsza wytwórnia disco polo o nazwie Blue Star, z którą współpracę podjęły wszystkie gwiazdy gatunku.

Prawdziwy rozkwit disco polo przeżywało z końcem lat 90. XX wieku. Największym hitem był wówczas utwór „Jesteś szalona” zespołu Boys. Najsłynniejszą wykonawczynią tej muzyki była natomiast Shazza. Na początku XXI wieku muzyka disco polo niemal zupełnie zniknęła z oficjalnego obiegu, by niecałą dekadę później odrodzić się ze zdwojoną mocą. Obecnie gatunek przeżywa swój renesans, a zespoły takie jak Akcent czy Weekend należą do najpopularniejszych polskich wykonawców.

Przeczytaj  Polskie zespoły rockowe – legendy, które zapisały się w historii polskiego rocka [TOP 10]

Poniżej prezentujemy listę 5 największych gwiazd disco polo, które już teraz są legendami polskiej muzyki rozrywkowej.

Bayer Full

Pionierski zespół muzyczny, który wykonywaniem muzyki chodnikowej, weselnej i biesiadnej zajmuje się od lat 80. XX wieku. Lider grupy, Sławomir Świerzyński, mimo licznych kontrowersji związanych z jego osobą, przez wiele osób nazywany jest „cesarzem disco polo”. Największe przeboje formacji to „Blondyneczka”, „Wszyscy Polacy to jedna rodzina” i „Majteczki w kropeczki”. Zespół może poszczycić się licznymi nagrodami oraz kilkoma złotymi i platynowymi płytami.

Akcent

Najsłynniejszy zespół disco polo XXI wieku, którego przebój „Przez twe oczy zielone” jest najpopularniejszą polskojęzyczną piosenką na YouTube. Hit Zenona Martyniuka króluje zresztą nie tylko w sieci. To jedna z ulubionych piosenek Polaków, która uświetnia wiele imprez plenerowych, w tym słynne „Sylwestry Marzeń z Dwójką”. Wiele osób w naszym kraju nie wyobraża sobie też, by na jakimkolwiek weselu mogło zabraknąć tego utworu.

Grupa ma na swoim koncie złotą, platynową i kilka diamentowych płyt. Poza opisanym wyżej szlagierem do jej największych przebojów należą „Życie to są chwile”, „Pszczółka Maja” i „Moja gwiazda”. Kalendarz zespołu jest wypełniony na miesiące do przodu. Wielu komentatorów zwraca uwagę na zarobki gwiazdy zespołu Akcent, czyli Zenona Martyniuka. Poprosiliśmy o komentarz ekspertów z portalu magazynprzedsiebiorcy.pl, który szeroko opisuje zarobki gwiazd oraz średnie wynagrodzenia w poszczególnych zawodach.

Zenon Martyniuk, popularny polski piosenkarz, może liczyć na atrakcyjne zarobki za swoje występy. Gwiazda, znana przede wszystkim z zespołu Akcent, zarabia od 30 do 60 tysięcy złotych za jeden występ, co świadczy o dużym zainteresowaniu jego muzyką oraz potwierdza jego status w branży muzycznej.

Komentuje Damian Pawłowski z portalu zarobki.com.pl

Weekend

Zanim zespół Akcent rozbił bank zielonymi oczami, na punkcie których oszalał Zenek Martyniuk, na listach przebojów muzyki tanecznej triumfował Weekend. Założony w 2000 roku zespół disco polo zyskał międzynarodową sławę 12 lat później, kiedy wydał utwór „Ona tańczy dla mnie”.

Przeczytaj  Zespoły góralskie – konkursy, wesela i imprezy okolicznościowe. Co warto wiedzieć o muzyce regionalnej?

Piosenka przyniosła kapeli złotą płytę. Stała się też najczęściej wyświetlanym polskim klipem na YouTube oraz trafiła do zestawienia TOP 100 światowych hitów serwisu. Przebój śpiewany przez Radosława Liszewskiego doczekał się licznych parodii i przeróbek, w tym nawet jazzowej wersji w wykonaniu Cezika.

Boys

Legendarny boysband, którego liderem od 1990 roku do dziś jest Marcin Miller. Jest on też twórcą większości piosenek zespołu. Co ciekawe, nie napisał jednak największego hitu grupy pt. „Jesteś szalona”. Autorem utworu jest Janusz Konopla z zespołu Mirage (mąż Marty Konopla – Yoko – aby dowiedzieć się więcej o tych wokalistach sprawdź: https://plotus.pl/czy-marta-konopla-ma-dzieci).

Zespół Boys na przestrzeni ponad 30 lat swojej kariery grał koncerty w wielu krajach na całym świecie, a jego płyty pokrywały się platyną. Zdobył wiele nagród, m.in. na festiwalu w Opolu.

Shazza

Królowa disco polo lat 90. XX wieku. Marlena Pańkowska początkowo związana była z grupą Toy Boys, którą współtworzyła ze swoim partnerem życiowym, Tomaszem Samborskim. To on namówił ją do rozpoczęcia kariery solowej i napisał jej pierwszą piosenkę pt. „Szept”. Shazza wraz ze swoim zespołem disco polo zaczęła ekspansję jednak nie od naszego kraju.

Zanim stała się sławna w Polsce, a jej utwory zaczęły regularnie pojawiać się w programach Disco Relax i Disco Polo Live, zdobyła popularność wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych. Do jej najsłynniejszych piosenek należą „Egipskie noce”, „Baiao Bongo” i „Bierz co chcesz”. Płyty Shazzy zdobywały status złotych i platynowych. Na fali popularności w latach 90. angażowano ją także do ról filmowych. W 2000 roku pojawiła się też na okładce polskiego Playboya.

Jeśli interesujesz się polską muzyką popularną, nie tylko zespołami disco polo, sprawdź też nasze pozostałe artykuły. Znajdziesz w nich m.in. zestawienia polskich piosenek o miłości oraz polskich zespołów rockowych.

Przeczytaj  Polskie zespoły rockowe lat 80. – złota era gitarowych brzmień?
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
muzyka dla kota

Jaka muzyka dla kota będzie najlepsza? Wspólne relaksowanie się z kotem

Następny artykuł
dieta dla muzykow

Dieta dla muzyków - co powinni jeść artyści?

Zobacz też