Polskie zespoły muzyczne lat 80. i 90. – kto najlepiej poradził sobie w czasach przełomu?

Polskie zespoły muzyczne lat 80. i 90., które w poprzednim systemie wyrażały bunt, musiały dostosować się do nowych okoliczności. W brutalnie szczery sposób wyraża to w „Mamonie” Republika, ale nie tylko o niej będzie ten artykuł. Czytaj go już teraz!
Polskie zespoły muzyczne lat 80. i 90.

Czasy transformacji ustrojowej objęły także muzykę, która musiała znaleźć swoje miejsce, gdy bunt przeciw władzy nie miał już tak dużego uzasadnienia. Polskie zespoły muzyczne lat 80. i 90., którym udało się połączyć sukces artystyczny z komercyjnym, na pewno warto docenić. Oto kilka z nich!

Polskie zespoły muzyczne lat 80. i 90. – T.Love

Zaczniemy od grupy, która rozpoczęła działalność w 1982 roku, a latach 80. dała się poznać dzięki utworom „IV Liceum”, „Autobusy i tramwaje” oraz „To wychowanie” (motyw przewija się często w filmie „Biała sukienka” z 2003 roku). Jednak T. Love po powrocie Muńka Staszczyka z Anglii szybko zdobyło o wiele większą popularność. „Warszawa” (napisana w Londynie na papierze toaletowym), „King”, „Stany”, „Bóg”, „1996”, „Chłopaki nie płaczą” i „Jest super” do tej pory są grane w stacjach radiowych. Warto wspomnieć, że w 2022 roku powraca skład z płyty „King” z 1992 i w zespole są ponownie gitarzyści Jan Benedek oraz Jacek Perkowski.

Polskie zespoły muzyczne lat 80. i 90. – Republika

Wspomniana na początku Republika powróciła na dobre w 1991 po kilku latach solowych występów Grzegorza Ciechowskiego, gdy nagrano nowe wersje przebojów z poprzedniej dekady. To jeden z polskich zespołów muzycznych lat 80. i 90., który nie starał się na siłę zmieniać swojej artystycznej wizji. Mimo to płyty „Republika marzeń” i „Masakra” przyniosły kilka przebojów – „Zapytaj mnie, czy cię kocham”, „Odchodząc” i wspomnianą „Mamonę”. Ta ostatnia nadal ma się świetnie i realizuje zamierzony cel jako piosenka pisana dla pieniędzy, bo radia grają ją bardzo często.

Przeczytaj  Polskie zespoły metalowe, czyli mroczne klimaty znad Wisły

Polskie zespoły lat 80. i 90. – IRA

Czas na muzyczną podróż do Radomia. Pochodząca z tego miasta IRA wydała pierwszy album w roku 1989, jednak muzycy po latach nie chcą zbyt wiele o nim mówić. Pełnoprawnym debiutem okazał się „Mój dom” z 1991 roku. Falsetowe zaśpiewy Artura Gadowskiego w tle refrenu „Nadziei” to tylko jeden z wielu powodów, dla którego warto posłuchać płyty ze słynnym utworem tytułowym. Jeśli lubisz Guns N’ Roses, koniecznie poznaj ten krążek grupy IRA! Inspiracje np. zespołem Metallica słychać zaś na kolejnych wydawnictwach radomian z lat 90.

Polskie zespoły lat 80. i 90. – Varius Manx

Przechodzimy teraz do lżej grającej kapeli, którą w 1989 roku założył Robert Janson. Główny kompozytor jednego z najpopularniejszych zespołów lat 80. i 90. (zwłaszcza w połowie tej drugiej dekady) osiągnął jednak sukces dopiero po przyjęciu do grupy Anity Lipnickiej. Płyta „Emu” z kwietnia 1994 zawiera niemal same anglojęzyczne utwory, ale to „Zanim zrozumiesz” i „Piosenka księżycowa” stały się przebojami. Wydany rok później album „Elf” był ostatnim, jaki zespół zrealizował z pierwszą wokalistką, lecz również zawierał kilka hitowych singli. W 1996, już z Kasią Stankiewicz, ukazał się kolejny krążek, a pochodzący z niego „Orła cień” śpiewał nawet komisarz Ryba w „Kilerze”. Proponujemy jednak raczej wersję oryginalną.

Polskie zespoły muzyczne lat 80. i 90. – O.N.A.

Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk byli członkami dwóch popularnych polskich zespołów muzycznych lat 80. i 90. W tej pierwszej dekadzie, wraz ze Sławomirem Łosowskim, przyczynili się do sukcesu Kombi. Po rozpadzie grupy próbowali cięższego grania, aż wreszcie znaleźli kompromis pomiędzy mocą a przebojowością. Młodziutka Agnieszka Chylińska ubarwiła swoim charakterystycznym głosem kompozycje z pogranicza bluesa i grunge’u. Single z wydanego w 1995 roku debiutu („Znalazłam”, „Koła czasu”, „Drzwi”), a także dwóch kolejnych płyt („Kiedy powiem sobie dość”, „Najtrudniej”) nadal są grane przez radia o mniej lub bardziej rockowym profilu, jak również odtwarzane przez internautów.

Przeczytaj  Soliści i zespoły lat 80. – najpopularniejsi wykonawcy i twórcy niezapomnianych hitów. Nie tylko rock!

Chcesz poznać jeszcze bliżej któryś z opisanych polskich zespołów muzycznych lat 80. i 90.? Koniecznie posłuchaj ich singli. Być może wciągną cię na tyle, że sprawdzisz najważniejsze płyty, a może nawet całą dyskografię!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
punk rock

Punk rock – zespoły z lat 70. i 80., które zdefiniowały gatunek

Następny artykuł
Zespoły muzyczne pop

Zespoły muzyczne pop, czyli grupy cieszące się dawniej ogromną popularnością

Zobacz też