Polskie zespoły rockowe lat 80. – złota era gitarowych brzmień?

Nie brakuje fanów muzyki, którzy twierdzą, że to właśnie polskie zespoły rockowe lat 80. wyznaczyły nieosiągalny wcześniej i później pułap. Trudno się temu dziwić, ponieważ w jednej dekadzie wypłynęło mnóstwo mniej lub bardziej buntowniczych ekip. Poznaj je!
Polskie zespoły rockowe lat 80

Maanam, Lombard, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Perfect, Republika, Brygada Kryzys, Dżem, Kult… Czy jeszcze o kimś zapomnieliśmy? Oczywiście! To tylko kilka z licznych polskich zespołów rockowych lat 80., które nadal są cenione i słuchane przez wielu fanów. W naszym krótkim artykule omówimy bliżej przynajmniej niektóre z perełek tamtej dekady. Wśród nich są grupy popularne do tego stopnia, że wydawały także płyty anglojęzyczne! Przeczytaj i dowiedz się, o jakich mowa!

Polskie zespoły rockowe lat 80. – kobiety mają głos!

Zaczniemy nie od panów, lecz od pań. Choć Maanam został założony w połowie lat 70., to pierwsze sukcesy zaczął odnosić na samym początku kolejnej dekady. Utwór „Oprócz” (na wokalu Marek Jackowski) to hit do dziś, podobnie jak śpiewane przez Korę przeboje:

  • „Boskie Buenos”, „Szare miraże”, „Ta noc do innych jest niepodobna”;
  • „Cykady na Cykladach”, „Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech”, „Kocham cię, kochanie moje”;
  • „Krakowski spleen” czy „Lipstick on the Glass”. 

Te piosenki ukazały się w latach od 1979 do 1984! Tak niesamowita intensywność jednego z największych polskich zespołów rockowych lat 80. sprawiła, że już w połowie tej dekady zawiesił działalność i na dobre powrócił dopiero pod koniec XX wieku. Słynne wokalistki to także Małgorzata Ostrowska i Wanda Kwietniewska z grup Lombard oraz Wanda i Banda.

Polskie zespoły rockowe lat 80. – Lady Pank i Perfect

Gdy Jan Borysewicz z Andrzejem Mogielnickim podczas sesji do płyty Urszuli nagrali utwór „Mała Lady Punk”, zapewne nie spodziewali się, że nowy zespół, który wziął nazwę od tej piosenki, osiągnie tak gigantyczny sukces. Płyta zatytułowana po prostu „Lady Pank” od dekad cieszy ucho wielu fanów dobrego grania, bo nie tylko single z krążka stały się klasykami. Czerpiący nieco bardziej z bluesa Perfect także może się pochwalić wybitnym debiutem, bo zanim ukazał się album „UNU” (z „Autobiografią”), pierwsza płyta ugruntowała pozycję grupy. Co ciekawe, wokalistą w utworze „Obracam w palcach złoty pieniądz” jest nie Grzegorz Markowski, ale Zbigniew Hołdys.

Przeczytaj  Polskie zespoły metalowe, czyli mroczne klimaty znad Wisły

Polskie zespoły rockowe lat 80. – Dżem… i co oprócz niego?

Skazany na bluesa był niewątpliwie Ryszard Riedel, wokalista grupy Dżem. Choć wybitny gitarzysta Jerzy Styczyński i bracia Otrębowie grają w zespole po jego śmierci, to twórców płyty „Cegła” zdecydowanie zaliczamy do najlepszych polskich zespołów rockowych lat 80. Największych hitów grupy nie trzeba raczej szczególnie przybliżać, dlatego w ramach ciekawostki wspomnimy o wspólnej płycie Dżemu z nestorem polskiego bluesa, czyli Tadeuszem Nalepą. Lider Breakoutu w 1988 roku nagrał wraz z tyską kapelą album „Numero Uno”, z którego pochodzi znany utwór „Ten o tobie film”.

Republika i zespoły zimnej fali

Czy Republika to zespół wyjątkowy? Zdecydowanie, i to nie tylko dla fanów. Toruńska grupa wydała tylko dwa albumy po polsku w opisywanej dekadzie, a i tak stała się legendą. To za mało? Sceptyków niech przekona fakt, że utwory „Kombinat”, „Sexy Doll”, „Biała flaga”, „Telefony” czy „Moja krew” nie ukazały się na żadnej płycie studyjnej, a mimo to były niezwykle popularne w latach osiemdziesiątych. Ponadto, tak jak Lady Pank, twórcy „Nowych sytuacji” wydali płytę anglojęzyczną. Oprócz grupy dowodzonej przez Grzegorza Ciechowskiego w nurcie nowej fali i nieco bardziej surowego brzmienia warto wyróżnić kilka polskich zespołów rockowych lat 80.:

  • Brygada Kryzys;
  • Siekiera;
  • Klaus Mitffoch;
  • Rezerwat;
  • Aya RL.

Kult

Na zakończenie nie można pominąć Kultu, który na tle innych zespołów wyróżniał się jazzowymi inspiracjami. Kazik Staszewski potrafił zaś operować alegorią w „Arahji” i brutalną szczerością w „Mieszkam w Polsce”, a jednocześnie pokazać bardziej uczuciowe oblicze w utworze „Do Ani”, a nawet nieco humoru w refrenie „Piosenki młodych wioślarzy”. 
Polskie zespoły rockowe lat 80. do dziś wzbudzają uznanie nie tylko przez sentyment, ale czysto muzyczną jakość i często ponadczasowość. Czy ty również do nich wracasz? Mamy nadzieję, że to pytanie retoryczne!

Przeczytaj  Polskie zespoły rockowe – legendy, które zapisały się w historii polskiego rocka [TOP 10]
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Brytyjskie zespoły rockowe

Brytyjskie zespoły rockowe – od The Beatles do Arctic Monkeys

Następny artykuł
Hard rock – zespoły

Hard rock – zespoły z ciężką artylerią i ich charakterystyka

Zobacz też