Zespoły muzyczne pop, czyli grupy cieszące się dawniej ogromną popularnością

Zespoły muzyczne pop kojarzą się raczej z łagodnym i przystępnym brzmieniem. Jednak czy można tym określeniem nazwać także popularne grupy, niezależnie od gatunku? Jakie formacje muzyczne sprzed lat są warte uwagi? Sprawdź!
Zespoły muzyczne pop

Czy Beatlesi to kapela rockowa, czy jednak grupa pop? Jak określić zespół Queen? Czy zespoły muzyczne pop to tylko te, w których jako główne źródło sukcesu można wskazać lekkość i melodyjność? Rozstrzygnięcie tej kwestii nie jest łatwe. Można zauważyć, że najbardziej rozchwytywane grupy na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci czasem krańcowo odbiegały od siebie stylem. Pewne jest zatem, że trudno mówić o formacjach pop jako spójnej kategorii. W naszym tekście postaramy się jednak ukazać tę różnorodność. Przeczytaj o sławnych formacjach sprzed lat!

Zespoły muzyczne pop z lat 60.

Rozpoczynamy oczywiście od dekady, w której tak naprawdę rozpoczyna się historia muzyki pop. Dalszy rozwój radia i coraz większy zasięg nowego wynalazku, czyli telewizji, sprawił, że rozpoznawalność artystów i ich utworów mogła znacznie wykraczać poza najbliższe kręgi. Nie sposób przegląd zespołów muzycznych pop zacząć od grupy innej niż The Beatles. Popularność formacji z Liverpoolu pod koniec pierwszej połowy lat 60. osiągnęła gigantyczną skalę, a beatlemania pod postacią muzyki bigbitowej przeniknęła także do PRL-u. Grupy takie jak Czerwone Gitary, Niebiesko-Czarni czy Skaldowie czerpały właśnie z angielskich gigantów, którzy wyznaczyli trendy ówczesnej muzyki pop. Piosenki były lekkie (choćby za sprawą często używanej gitary akustycznej), beztroskie i po latach wciąż mają swój urok.

Zespoły muzyczne pop lat 70., czyli ABBA i nie tylko

Z perspektywy czasu muzykę popularną z kolejnej dekady wiele osób utożsamia z disco. Trudno bowiem utożsamiać z popem np. rock progresywny, punk, a nawet glam rock (choć ten nurt można by określić mianem odmiany popu). Szwedzka grupa ABBA zasłynęła wieloma przebojami, m.in. „Dancing Queen”, „Money, Money, Money” czy „Mamma Mia”. Ten ostatni tytuł nosi także znany musical, którego głównymi motywami muzycznymi są właśnie hity zespołu z lat 70. 

Przeczytaj  Heavy metal – zespoły z lat 70. i 80., czyli klasyka ciężkiego grania

Bee Gees

Warto wspomnieć także innych gigantów disco, czyli Bee Gees. To jeden z tych zespołów muzycznych pop, którego twórczość ewoluowała. Jednak zmiana stylu była strzałem w dziesiątkę. Ścieżka dźwiękowa z filmu „Gorączka sobotniej nocy” z utworami „Night Fever”, „Stayin’ Alive” czy „How Deep Is Your Love” zapewniła grupie gigantyczną popularność. Co łączy grupę braci Gibb z zespołami, gdzie dominowały kobiece wokale (np. Boney M.)? Na pewno wysoki wokal i chwytliwe motywy nie tylko w refrenach. W Polsce nieco mniejsze wpływy disco było słychać w twórczości grupy 2 plus 1, której najbardziej znane utwory po wielu dekadach nadal są grane w stacjach radiowych.

Zespoły muzyczne pop z lat 80. i 90.

W latach 80. w ramach popu można wyróżnić przede wszystkim nurty synthpop i new romantic. Depeche Mode, Pet Shop Boys, Alphaville, a w Polsce grupy Kombi i Papa Dance to zespoły muzyczne pop, które na pierwszy plan wysunęły instrumenty klawiszowe. Ta dekada to także początek mody na boysbandy, które furorę robiły w kolejnym dziesięcioleciu. Były to grupy, gdzie muzyka wydawała się jedynie dodatkiem do głównych elementów, czyli wizerunku i wyglądu młodych chłopaków (były też oczywiście girlsbandy, a najsłynniejszy z nich to Spice Girls z Victorią Beckham i Melanie C.). Znane boysbandy sprzed lat to:

  • Backstreet Boys;
  • Take That (w którym zaczynał karierę Robbie Williams);
  • N’ Sync (tutaj debiutował Justin Timberlake).

Czy każda popularna grupa to zespół pop?

W ramach ciekawostki można wspomnieć, że muzycy grupy Nirvana żartobliwie określali siebie jako grunge’owy boysband. Przy całej chwytliwości tej ostrej wszak muzyki trudno ich jednak uznać za jeden z zespołów muzycznych pop, podobnie jak chociażby Oasis czy Blur. Choć te ostatnie były szalenie popularne w Wielkiej Brytanii i należą do nurtu britpop, to ta muzyka gitarowa ma jednak o wiele więcej wspólnego z rockiem. Z tego względu nie umieściliśmy tu zespołów Queen czy U2, mimo że ich popularność szeroko wykracza poza zagorzałych fanów rockowego brzmienia. Wydaje się bowiem, że muzyka pop i zespoły, które ją grają, to jednak odrębna grupa względem formacji rockowych, a co dopiero progresywnych czy jazzowych, mimo że one też cieszą się dużym zainteresowaniem.

Przeczytaj  Brytyjskie zespoły rockowe – od The Beatles do Arctic Monkeys

To tylko niektóre z zespołów muzycznych pop sprzed dekad, które wyznaczały szlaki i były najbardziej rozpoznawalne. Pamiętaj, że grupy z XXI wieku, które grają przystępnie, często czerpią z ich dokonań pełnymi garściami (z większą lub mniejszą premedytacją).

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Polskie zespoły muzyczne lat 80. i 90.

Polskie zespoły muzyczne lat 80. i 90. – kto najlepiej poradził sobie w czasach przełomu?

Następny artykuł
niemieckie zespoły muzyczne

Niemieckie zespoły muzyczne, czyli nie tylko Rammstein

Zobacz też