Zagraniczne zespoły rockowe lat 80./90. – przede wszystkim dobra energia!

Zagraniczne zespoły rockowe lat 80./90. to nie tylko grupy, które łączyły ciężkie brzmienia z dobrą zabawą i hitowymi refrenami. Przekonaj się, które z kapel pozostały w pamięci jako te największe i do dziś mają wiernych fanów!
Zagraniczne zespoły rockowe lat 80./90.

Muzyka gitarowa od lat 60. przechodziła różne fazy. W czasie, o którym piszemy, współistniało wiele powstałych wcześniej nurtów, np. rock progresywny, punk, psychodelia, hard rock czy new wave. Jednak zagraniczne zespoły rockowe lat 80./90., które definiują zwłaszcza tę pierwszą dekadę, to grupy grające ostrego glam rocka, choć nie tylko. Zaczynamy muzyczną podróż!

Zagraniczne zespoły rockowe lat 80./90. – Guns N’ Roses

Czy „Appetite for Destruction” jest kontrowersyjna? Niewątpliwie. Już okładka krążka z 1987 roku może wzbudzać strach przed tym, co się kryje w środku. Wrażenia słuchowe nie odbiegają od wizualnych, ponieważ jest szybko, ostro i bez gryzienia się w język. Wystarczy posłuchać tekstów „Mr. Brownstone”, „You’re Crazy” i „Rocket Queen”. W tym ostatnim utworze zawarto też pewne… efekty specjalne. Chyba już podejrzewasz, co mamy na myśli. 

Axl Rose, Slash, Izzy Stradlin i Steven Adler rok później pokazali nieco łagodniejsze oblicze, a krążek „G N’ R Lies” w połowie składa się z akustycznych numerów (w tym „Patience”). Każdy fan rocka zna również oczywiście dwa wydawnictwa już z nowym perkusistą. „Use Your Illusion” 1 i 2 to płyty z przebojami „November Rain”, „Don’t Cry” czy „You Could Be Mine”.

Zagraniczne zespoły rockowe lat 80./90. – Bon Jovi

Klasykami dość ciężkiego, lecz melodyjnego grania są spośród zagranicznych zespołów rockowych lat 80./90. muzycy Bon Jovi. Choć na „Slippery When Wet” z 1986 roku największymi hitami były „Livin’ on a Prayer” i „You Give Love a Bad Name”, to nie mogła przejść bez echa przywodząca na myśl Dziki Zachód piosenka „Wanted Dead or Alive” (polecamy zwłaszcza wersję koncertową z Moskwy, z intro Ritchie’ego Sambory”). Na albumie „Keep the Faith” warto wsłuchać się w tytułowy utwór, z charakterystycznym rytmem Tico Torresa i świetną linią basową Aleca Johna Sucha, który po nagraniu albumu odszedł z grupy. Hitem z tego krążka jest także nastrojowa ballada „Bed of Roses”.

Przeczytaj  K-pop – zespoły, które podbijają świat muzyki pop. Skąd ich fenomen?

Zagraniczne zespoły rockowe lat 80./90. – INXS

Podążamy do Australii, aby poznać zupełnie inne brzmienia. Zespół INXS, którym dowodzili trzej bracia Farriss i wokalista Michael Hutchence, wydał dwie znakomicie przyjęte płyty (w 1987 i 1990 roku). Dowodem pozycji australijskiej formacji niech będzie koncert ze stadionu Wembley. To jeden z tych zagranicznych zespołów rockowych lat 80./90., który wypracował niepodrabialny styl, dzięki charakterystycznym połączeniom brzmień klawiszy i gitar (warto sprawdzić np. numery „Mystify”, „Kiss the Dirt” i „New Sensation”, które to potwierdzają). Oprócz wymienionych singli są także jeszcze bardziej znane – poszukaj i przekonaj się, że je słyszałeś!

Zagraniczne zespoły rockowe lat 80./90. – Faith No More

Naszą listę kontynuujemy, wybierając się do Kalifornii. Właśnie tam powstało Faith No More, a jego wokalistką była początkowo przyszła żona Kurta Cobaina – Courtney Love. Zastąpił ją z czasem Chuck Mosley, jednak wielkie sukcesy grupa zaczęła odnosić, gdy przy mikrofonie pojawił się Mike Patton. Napisał teksty i nagrał wokale do gotowej już płyty „The Real Thing”, która oprócz przeboju „Epic” kryje ogromne bogactwo stylistyczne, krążąc od klimatów funkowych i lekko metalowych nawet do lekko jazzowego brzmienia w ostatnim utworze. To jeden z zagranicznych zespołów rockowych lat 80. i 90., który eksperymentował z brzmieniem tak mocno, że porównania z Red Hot Chili Peppers (wysuwane przez samo RHCP jako zarzut) szybko przestały mieć rację bytu.

Zagraniczne zespoły rockowe lat 80./90. – Wielka Brytania

Zanim w połowie lat 90. ogromnie popularny na Wyspach stał się britpop, ktoś musiał wzniecić iskrę, która stała się inspiracją dla młodych kapel. Ian Brown, John Squire, Mani i Reni (perkusista z charakterystycznym kapeluszem) wydali w 1989 płytę będącą do tej pory jednym z najbardziej cenionych debiutów na tamtejszym rynku muzycznym. Zainspirowali oni także grupę Ride. Wspominamy o tym zagranicznym zespole rockowym lat 80./90. z nurtu shoegaze nieprzypadkowo. To właśnie jego twórczością na wczesnym etapie działalności inspirowało się Myslovitz, a utworem bonusowym na debiucie Rojka i spółki był cover piosenki oksfordzkiej kapeli – „Drive Blind”.
To tylko kilka z interesujących zagranicznych zespołów rockowych lat 80./90. Jeśli nie zagłębiałeś się w twórczość wszystkich z nich, warto nadrobić zaległości!

Przeczytaj  Zespoły muzyczne pop, czyli grupy cieszące się dawniej ogromną popularnością
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Polskie zespoły lat 80

Polskie zespoły lat 80. – nie tylko z gitarami na pierwszym planie

Następny artykuł
zespoły rockowe

Popularne zespoły muzyczne z różnych stron świata

Zobacz też