Brytyjskie zespoły rockowe – od The Beatles do Arctic Monkeys

Brytyjskie zespoły rockowe od lat 60. XX wieku święciły triumfy i wyznaczały trendy w muzyce gitarowej. W każdej kolejnej dekadzie pojawiały się grupy, obok których trudno przejść obojętnie – także ze względu na wizerunek i kontrowersje. Poznaj te największe!
Brytyjskie zespoły rockowe

Gdy zaczęło się zjawisko określane jako British Invasion, dwa największe zespoły z tamtego okresu, czyli The Beatles i The Rolling Stones, zrobiły piorunującą karierę w globalnej skali. Jednak innych ciekawych grup nie brakowało. W kolejnej dekadzie pojawiły się glam rock i punk. Na przełomie lat 70. i 80. w modzie było zaś nowofalowe granie. Brytyjskie zespoły rockowe doszły do głosu po raz kolejny za sprawą britpopu, ale w XXI wieku także wypłynęli ciekawi młodzi artyści. Sprawdź, jakie kapele z różnych dekad są warte posłuchania!

Brytyjskie zespoły rockowe lat 60. – nie tylko Beatlesi

Nie sposób zacząć naszego tekstu inaczej niż od zespołu The Beatles. Od pierwszego singla „Love Me Do” aż do ostatniej płyty „Let It Be” kwartet z Liverpoolu rozwijał się muzycznie i odkrywał coraz ciekawsze przestrzenie, w tym muzykę Wschodu. Jednak równolegle nagrywali The Rolling Stones, The Who z pokoleniowym hymnem „My Generation” czy The Kinks i The Animals, których największe hity do tej pory zna każdy szanujący dobrego rocka fan brytyjskiego grania.

Brytyjskie zespoły lat 70., czyli stylistyczne bogactwo

Jeszcze w latach 60. karierę zaczynał zespół Pink Floyd, który jednak zapisał się w historii rocka płytami „The Dark Side of the Moon” (1973), „Wish You Were Here” (1975) i „The Wall” (1975). Jednak obok pełnego artyzmu i kunsztownego rocka progresywnego rozwijały się też inne nurty, a brytyjskie zespoły rockowe takie jak Slade czy T. Rex stawiały na melodyjne riffy dla ucha i mnóstwo cekinów dla oka. W opozycji do progresywnego grania powstał punk, którego głównymi reprezentantami są Sex Pistols, choć w warstwie muzycznej nieco bardziej wyrafinowani muzycznie byli chłopcy z The Clash i The Stranglers. Granie, które do dziś dla wielu jest połączeniem kunsztu i energii, prezentowali rzecz jasna Led Zeppelin, lecz po śmierci Johna Bonhama w 1980 roku zakończyli działalność.

Przeczytaj  Popularne zespoły muzyczne z różnych stron świata

Zespoły lat 80. – tylko pozorna posucha w brytyjskim rocku

Choć z perspektywy kolejnej dekady lata 80. wydawały się nieco mniej obfite w ciekawe grupy z Wysp, to jednak to właśnie na przełomie lat 70. i 80. wielki sukces (także w USA) osiągnęło dowodzone przez Stinga trio, czyli The Police, a także oczywiście popularne już wcześniej Queen. Oprócz tych twórców niezwykle wpływowymi brytyjskimi zespołami rockowymi były dwie kapele z Manchesteru – The Smiths i Stone Roses. To właśnie Johnny Marr i John Squire, czyli gitarzyści tych kwartetów, zainspirowali do gry Noela Gallaghera, który stał się liderem Oasis.

Brytyjskie zespoły lat 90., czyli britpop w natarciu

Mimo że na początku lat 90. pewną popularność zdobył na Wyspach nurt shoegaze (bardziej „rozmarzona” muzyka gitarowa), to od połowy dekady zaczęło królować przebojowe granie. Zaczęło się od płyt zespołów Suede i Blur w roku 1993. Wpływ Davida Bowie, jaki było tam mniej lub bardziej słychać, ustąpił jednak naporowi zespołu inspirującego się bardziej glam rockiem i Beatlesami. Oasis zapisało się jako jeden z największych brytyjskich zespołów rockowych w historii, dając w 1996 dwa koncerty w Knebworth dla 250 tysięcy widzów, a chętnych na bilety było o wiele więcej. Warte uwagi grupy britpopowe to także Pulp czy balansujące wokół tego nurtu The Verve. Nieco na uboczu trzymały się Radiohead czy Placebo, których sukces trudno pominąć.

Nowe brytyjskie zespoły z XXI wieku

Choć koniec popularności britpopu oznaczał nieco mniejszą obecność gitarowych brzmień w głównych mediach, w XXI wieku także pojawiło się kilka ważnych ekip. 2000 rok to debiut zespołu Coldplay. Wśród brytyjskich zespołów rockowych z przełomu wieków warto wymienić także te spoza Anglii, czyli walijskie Stereophonics i szkocką grupę Travis. Zarówno w Stanach, jak i na Wyspach ceniona jest grupa Muse, w muzyce której słychać nieco inspiracji wspomnianymi Queen i Radiohead. Nagradzane i popularne zespoły to także Kasabian, Keane oraz Arctic Monkeys, które mimo pewnego wpływu Oasis wypracowały swój własny styl.
Brytyjskie zespoły rockowe to nie tylko przeszłość. Godne polecenia są także młodsze kapele. Może warto sprawdzić np. Royal Blood, czyli duet, który tylko przy pomocy perkusji i gitary basowej potrafi generować ciężkie riffy, a jednocześnie hitowe patenty?

Przeczytaj  Rosyjskie zespoły – jakie grupy są warte uwagi? Nie tylko t.A.T.u
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Zespoły lat 90. dance

Zespoły lat 90. dance, czyli do czego tańczono u schyłku wieku?

Następny artykuł
Polskie zespoły rockowe lat 80

Polskie zespoły rockowe lat 80. – złota era gitarowych brzmień?

Zobacz też