Hard rock – zespoły z ciężką artylerią i ich charakterystyka

W muzyce hard rock zespoły stawiają na ciężkie brzmienie gitar, choć nie aż tak, jak ma to miejsce wśród grup metalowych. Ten podgatunek wyróżnia się także pewną przebojowością i chwytliwością riffów. Przekonaj się, jakie są jego najlepsze realizacje.
Hard rock – zespoły

Już sama nazwa tego nurtu sugeruje, czym jest hard rock. Zespoły stawiają na moc, a energia płynąca z tej muzyki jest niezaprzeczalna. Są jednak pewne elementy, które pozwalają oddzielić heavy metal i różne nowsze nurty najcięższego grania od mocnego rocka. Jakie? Przykłady grup, które zaprezentujemy, powinny to zobrazować. Przeczytaj!

Hard rock – zespoły z tego nurtu a grupy metalowe

Nie brakuje osób, dla których muzyka hardrockowa i metalowa jest tym samym. Czasem granice są nieostre, więc nic w tym dziwnego. Mimo to wydaje się, że da się wskazać pewne różnice między tymi typami ciężkiego grania. Można nieco z przymrużeniem oka powiedzieć, że im większy ból głowy, tym bliżej heavy metalu niż hard rocka. Zespoły Black Sabbath i Iron Maiden grają w nieco innym tempie, ale łączy je surowość, która w hard rocku nie jest aż tak słyszalna. 

Hard rock – zespoły z lat 70. w Wielkiej Brytanii

Dowodem na potwierdzenie tej tezy niech będą przykłady dwóch słynnych grup z Wysp Brytyjskich. 

Led Zeppelin

Led Zeppelin mają w swoim repertuarze dość ciężkie riffy, jak np. w „Immigrant Song”, jednak swoje robi wysoki wokal Roberta Planta, a w wielu utworach czuć większą melodyjność. Przykłady to choćby:

  • „Good Times Bad Times;
  • „Black Dog”;
  • „Stairway to Heaven”;
  • „When the Levee Breaks”.

Deep Purple

Deep Purple to kolejny z gigantów hard rocka – zespołów, które grają ciężko, ale dość przystępnie dla stroniącego od metalu słuchacza. Melodyjność progresywnego „Child in Time” jest nie do podważenia. Ogromną rolę w tym efekcie odgrywają instrumenty klawiszowe. Ich wirtuoz, jakim był Jon Lord, nadawał wielu utworom lżejszego charakteru, mimo że partie nie należą bynajmniej do spokojnych. Przebojowość „Smoke on the Water” jest jeszcze trudniejsza do obalenia, bo właśnie od tego riffu zaczyna wiele osób biorących do ręki gitarę czy bas, nawet jeśli nie ma zamiłowania do ciężkich brzmień.

Przeczytaj  K-pop – zespoły, które podbijają świat muzyki pop. Skąd ich fenomen?

Hard rock – zespoły z USA i Australii

Jeśli nawet nie jesteś wielkim fanem muzyki gitarowej, na pewno zetknąłeś się z utworami Guns ‘N Roses i AC/DC. Zarówno amerykańska grupa, jak i australijska ma pewne zbieżne punkty w swoim stylu. Wysoki i nieco skrzeczący wokal łączy się z dość ciężkimi, ale jednak prostymi i chwytliwymi motywami gitarowymi. Jako przykład można wymienić partie Angusa Younga w „Touch Too Much” czy genialny w swej prostocie riff Slasha w „Nightrain”. Grające hard rock zespoły amerykańskie to także Kiss, Aerosmith i Van Halen. Każdy z nich czerpał z nieco innych źródeł (glam rock, blues, metal), ale wszystkie można włączyć do opisywanego podgatunku.

Hard rock – zespoły z Polski

Wydaje się, że w naszym kraju nieco trudniej odróżnić zespoły typowo heavymetalowe od tych hardrockowych. Dobrym przykładem jest TSA. Grupa dowodzona przez Marka Piekarczyka i Andrzeja Nowaka w latach 80. sama chciała się identyfikować jako grająca ciężej (słynna płyta „Heavy Metal World” z 1984 roku). W nowszych wydawnictwach, zwłaszcza na albumie „Proceder” z 2004, brzmieniu bliżej już do hard rocka. Zespoły Turbo czy IRA także oscylowały wokół jednego i drugiego stylu. W przypadku grupy IRA jako nieco bardziej metalową płytę można wskazać jedynie „Znamię” z 1994. Wcześniejsze i późniejsze wydawnictwa radomian z lat 90. to bowiem hard rock z elementami wspomnianego glam rocka.
Warto na zakończenie wspomnieć, że ta ostatnia formacja supportowała brytyjską grupę Def Leppard, czyli brytyjski zespół, który jest słynnym reprezentantem muzyki hardrockowej w wersji glam. Niektórzy do pionierskich dla hard rocka zespołów zaliczają Cream czy The Doors, a nawet The Beatles, choć wydaje się to dyskusyjne. Dwa pierwsze to jednak raczej umiarkowanie ciężki blues. Beatlesi z kolei cięższe granie zaprezentowali w śpiewanym przez Paula McCartneya „Helter Skelter”, ale to jeden z nielicznych przykładów takiego zwrotu liverpoolczyków. Jeśli jesteś ciekaw, czy nasze próby rozstrzygnięć są trafne, przekonaj się o tym na własne uszy!

Przeczytaj  Historia powstania i ciekawostki na temat zespołu Maneskin
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Polskie zespoły rockowe lat 80

Polskie zespoły rockowe lat 80. – złota era gitarowych brzmień?

Następny artykuł
Rock progresywny zespoły

Rock progresywny – zespoły z tego ambitnego nurtu muzyki popularnej

Zobacz też