Najpopularniejsze zespoły muzyczne z lat 70. – epoka rozkwitu rocka w Ameryce i Europie

Zdaniem wielu lata 70. to dekada największych zmian w muzyce rozrywkowej. Jacy wykonawcy osiągnęli w tym czasie sukces? Sprawdź, jakie były najpopularniejsze zespoły muzyczne z lat 70. w Polsce i na świecie.
Zespoły muzyczne z lat 70.

Po dekadach dużej popularności jazzu czy bluesa, świat zaczęła ogarniać rock’n’rollowa gorączka. Wykonawców, którzy przyczynili się do popularyzacji tego gatunku, jest wielu, a wspomnieć trzeba chociażby o Elvisie Presleyu, zespołach The Beatles, The Rolling Stones czy w końcu – mowa tutaj o nieco ambitniejszej odmianie rocka – Pink Floyd. Wszyscy ci artyści zyskali na popularności w latach 60. XX wieku, co przyczyniło się do rozpoczęcia rewolucji. Jakie były zatem najpopularniejsze zespoły muzyczne z lat 70.? Sprawdź!

Przełom lat 60. i 70., czyli muzyczna rewolucja

Ludzie coraz chętniej sięgali po muzykę rockową. Ta natomiast przybierała coraz bardziej radykalne i hałaśliwe formy. Starsi oczywiście ich nie akceptowali, ale zbuntowana młodzież chłonęła wszystko, co nowe z dużym zaangażowaniem. Tym sposobem rock wszedł na salony i stał się najpopularniejszym gatunkiem na świecie. Bilety na koncerty wyprzedawały się na pniu, a zespoły wykonujące muzykę gitarową powstawały jak grzyby po deszczu. Tego nie dało się już zatrzymać!

Zespoły muzyczne z lat 70. – o nich zrobiło się wtedy głośno

Na naszej liście obejmującej najpopularniejsze zespoły muzyczne z lat 70. znalazły się również formacje, które powstały pod koniec lat 60., a które największe uznanie zdobyły właśnie w kolejnej dekadzie.

Led Zeppelin (1968–1980)

Brytyjczycy na przełomie dekad wydali swoje najważniejsze albumy, wśród których znalazł się „Led Zeppelin IV” z 1971 roku. Formacja dała podwaliny hard rockowi, choć w swojej twórczości łączyła gitarowe granie z klasycznym bluesem. Dodali jednak chwytliwe solówki, a także głębokie i świetnie zaśpiewane teksty. Zespół został rozwiązany po tragicznej śmierci perkusisty Johna Bonhama, ale jego muzyka jest popularna aż do dzisiaj.

Przeczytaj  Heavy metal – zespoły z lat 70. i 80., czyli klasyka ciężkiego grania

Black Sabbath (1968–2017)

Kolejna brytyjska ikona rocka, czyli Black Sabbath, to dla odmiany zespół, bez którego nie byłoby współczesnego heavy metalu. Przesterowane solówki i charakterystyczny wokal Ozzy’ego Osbourne’a sprawiły, że o kapeli szybko zrobiło się głośno. Kolejne płyty wydawane już w latach 70. tylko potwierdzały unikatowość brzmienia zespołu dowodzonego przez Tony’ego Iommiego. Później z poziomem nagrań i składem było różnie, ale pierwsze lata Black Sabbath to prawdziwa muzyczna rewolta.

Deep Purple (od 1968)

Pozostajemy na Wyspach Brytyjskich, gdzie sformowany został również zespół Deep Purple. Dla rozwoju hard rocka kluczowy. Inspiracja dla kolejnych pokoleń wykonawców rockowych i dziesiątki ponadczasowych kompozycji, które znane są aż do dzisiaj. Zresztą zespół, choć nie bez problemów, przetrwał i nadal tworzy. Muzycy może nie mają już takiej pary jak kiedyś, ale nadal potrafią pozytywnie zaskoczyć.

Kombi (od 1969)

Żeby nie było, że w Polsce nie doszło do brzmieniowej rewolucji. Jedną z jej twarzy jest zespół Kombi, który sformowany został pod koniec lat 60. (początkowo występował pod nazwą Akcenty) przez Sławomira Łosowskiego. Początkowo formacja tworzyła muzykę eksperymentalną, łącząc ze sobą jazz, blues, rock i funk. Później twórczość powędrowała w stronę klasycznego rocka z wysokim wokalem i charakterystycznym brzmieniem klawiszy. Pod nazwą Kombi zespół występował od 1976 roku.

Queen (od 1970)

Jeśli chodzi o zespoły muzyczne z lat 70., to nie można zapomnieć o innej brytyjskiej ikonie rocka – grupie Queen. Formacja, w której występował legendarny wokalista Freddie Mercury, to unikatowe połączenie gitarowych brzmień z operą, ale również funkiem czy glam rockiem. Muzycy nie bali się muzycznych eksperymentów, co zaowocowało karierą pełną wielkich hitów i ogromnej popularności. W latach 70. sława Queen eksplodowała i trwała aż do początku lat 90. Zespół wciąż istnieje, a na jego czele stoją Brian May i Roger Taylor.

Przeczytaj  Rock progresywny – zespoły z tego ambitnego nurtu muzyki popularnej

Aerosmith (od 1970)

Amerykanie też dołożyli swoje pięć groszy do muzycznej rewolucji przełomu dekad. Wśród najpopularniejszych zespół muzycznych lat 70. bez wątpienia znajduje się grupa Aerosmith, która stworzyła unikatową mieszankę stylów hard & heavy. Grupa zachwyciła świetnymi kompozycjami i melodiami, a także wpadającymi w ucho solówkami. W latach 70. Amerykanie wydali aż sześć albumów studyjnych.

AC/DC (od 1973)

Hardrockowcy z Australii, których nikomu przedstawiać nie trzeba, również zaczynali w latach 70. Jeszcze z Bonem Scottem w składzie najpierw podbili rodzimy rynek, a następnie zawojowali Stany Zjednoczone. Nic dziwnego – to proste, ale wpadające w ucho granie zwyczajnie nie daje o sobie zapomnieć. Zespół nigdy nie stawiał na złożone formy i to jeden z powodów, dla którego zdobył popularność na całym świecie.

Budka Suflera (od 1974)

Wracamy do Polski i jednego z najważniejszych zespołów muzycznych lat 70. i 80. Romuald Lipko stworzył formację, której repertuar bawił i cieszył kolejne pokolenia Polaków. Zespół wykreował wiele znanych przebojów, ale najbardziej nowatorska jest jego twórczość z początku działalności. Ze znakomitą płytą „Cień wielkiej góry” na czele.

Zespoły muzyczne z lat 70. to ogrom wykonawców różnych gatunków. Nie da się jednak ukryć, że to przede wszystkim dekada szeroko rozumianej muzyki rockowej. Gitara stała się symbolem czasów, a młodzi ludzie chętnie sięgali po nowości – również disco czy punk rocka. Rewolucja stała się faktem i przyniosła wiele niezapomnianej, ponadczasowej muzyki, która cieszy się uznaniem nawet dziś – pół wieku później.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
piosenki o przyjaźni

Piosenki o przyjaźni – 10 największych hitów o przyjaciołach

Następny artykuł
Zespoły lat 90.

Zespoły lat 90. – dla każdego coś głośnego

Zobacz też