Zespoły metalowe z różnych nurtów ciężkiego grania

Zespoły metalowe to nie tylko pionierzy heavy metalu. Gatunek przez lata ewoluował, a klasyfikacje zawierają mnóstwo nurtów, wydzielanych w mniej lub bardziej uzasadniony sposób. W naszym tekście przybliżymy kilka z nich. Przeczytaj!
Zespoły metalowe

Chociaż klasyczny metal, a także nieco późniejszy thrash są dla starszych fanów nadal niedościgłym wzorem, ciężka muzyka ma też inne oblicza. Black Sabbath, Metallica, Sepultura czy Iron Maiden grają dla ciebie zbyt ciężko lub za szybko? Zespoły metalowe czerpią także z funku, rocka, a nawet rapu! W artykule przedstawiamy kilka wariantów muzyki najcięższego kalibru, która dzięki pewnym dodatkom wcale nie musi przytłaczać. Sprawdź!

Glam metal – zespoły metalowe tego nurtu

Na początku można zadać zasadne pytanie, czy glam metal należy uznać za nurt najcięższej muzyki. Jest on bowiem znany także jako pop metal i hair metal (ze względu na bujne fryzury wielu jego przedstawicieli). Jak nietrudno się domyślić, zespoły metalowe tego typu grały przebojowo i o wiele bardziej „cukierkowo”, stąd równie dobrze można zaliczać je do hard rocka. Do grona tych kapel z lat 80. należały zwłaszcza:

  • Mötley Crüe;
  • Bon Jovi;
  • Def Leppard;
  • Guns N’ Roses.

Metal alternatywny

Przechodzimy teraz do wariantu muzyki metalowej, który więcej cech wspólnych niż z popem ma z rockiem alternatywnym. Jest to granie na tyle ciężkie, że nie zalicza się go do wspomnianego gatunku, ale jednocześnie w pewien sposób przystępne. Właśnie w tych nieco nieokreślonych ramach można osadzić najbardziej surowe grupy nurtu grunge. Alice in Chains i Soundgarden nie są typowymi zespołami metalowymi, ale właściwie wszystkie trzy płyty pierwszej kapeli i „Badmotorfinger” drugiej można wpisać do tej kategorii.

Funk metal

Czas na kolejną podróż w metalowe klimaty, które od pierwotnego heavy metalu odróżnia pewna lekkość. Co sprawia takie wrażenie? Przede wszystkim ton gitary basowej, który osiągany jest dzięki technice klangowania. Tim Commerford z Rage Against the Machine, Billy Gould z Faith No More czy Dirk Lance z zespołu Incubus grali właśnie w ten sposób, co łagodziło niewątpliwie ciężkie i agresywne tony gitar. Jeśli jesteś ciekaw, jak brzmią zespoły metalowe z tego nurtu, na pewno warto posłuchać wymienionych grup i zwrócić uwagę na wpływ ich basistów na brzmienie.

Przeczytaj  Historia powstania i ciekawostki na temat zespołu Maneskin

Nu metal

Wspomniana grupa Rage Against the Machine czerpała niemało z wpływów rapu i stała się inspiracją dla młodszych muzyków, którzy w drugiej połowie lat 90. rozpropagowali nu metal. Styl ten jest charakterystyczny właśnie ze względu na łączenie śpiewu i melorecytacji. Agresja w brzmieniu i wokalu to nie jedyny jego wyróżnik, ponieważ czasem żywe instrumenty przenikały się z samplami i skreczami didżeja. Niektóre zespoły metalowe tego rodzaju zupełnie zrezygnowały bowiem z gitarowych solówek, co jeszcze bardziej zbliżyło tę muzykę do rapu. Znane grupy z przełomu wieków to przede wszystkim:

  • Linkin Park;
  • Limp Bizkit;
  • P.O.D.;
  • Evanescence. 

Metal symfoniczny – zespoły metalowe z operowym zacięciem

Ostatnia z wymienionych kapel dobrze wprowadza w tematykę nurtu, który teraz opiszemy. Evanescence to bowiem zespół, który już na słynnym debiucie, czyli „Fallen” z 2003 roku, grał także utwory z elementami metalu symfonicznego. Chóralne aranżacje i interesujące połączenia ciężkich gitar z melodyjnymi wokalami są jednak o wiele bardziej wyczuwalne w muzyce innych kapel, w których prym wiodą kobiety. 

Jakie grupy z tego nurtu warto poznać?

Europejskie zespoły metalowe Nightwish i Within Temptation warto poznać właśnie m.in. ze względu na wokalistki i ich umiejętności. Często ich zaśpiewy nadają tajemniczego, a jednocześnie podniosłego klimatu utworom, które nadal pozostają ciężkie. Łagodzi je jednak nieco wpływ instrumentów klawiszowych, a nawet dętych. Co ciekawe, pierwsza wokalistka fińskiej grupy, Tarja Turunen, wystąpiła u boku Sharon den Adel i jej kolegów z Within Temptation w utworze „Paradise (What About Us?)”. Warto posłuchać choćby po to, by sprawdzić, czy nasz opis będzie pasował do tego, co usłyszysz!

To tylko kilka z nurtów, jakie pojawiają się w różnych klasyfikacjach tworzonych przez krytyków muzycznych i fanów. Które zespoły metalowe z naszego tekstu mogą ci się spodobać? Skonfrontuj słowa z dźwiękami i sprawdź na własne uszy!

Przeczytaj  Heavy metal – zespoły z lat 70. i 80., czyli klasyka ciężkiego grania
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Zespoły lat 90.

Zespoły lat 90. – dla każdego coś głośnego

Następny artykuł
Heavy metal zespoły

Heavy metal – zespoły z lat 70. i 80., czyli klasyka ciężkiego grania

Zobacz też