Jaka jest najsłynniejsza grupa muzyczna z Rosji? Wydaje się, że wiele osób wskazałoby Chór Aleksandrowa, ale w naszym artykule skoncentrujemy się na nieco innych klimatach. Jakie rosyjskie zespoły muzyczne zarówno z czasów ZSRR, jak i Rosji osiągnęły sukces? Które z nich popularność zawdzięczają nie tylko artystycznym dokonaniom i wzbudzały niemałe kontrowersje? Na te pytania odpowiadamy już teraz. Przeczytaj!
Rosyjskie zespoły – t.A.T.u
Chyba nie ma osoby, która interesowała się muzyką popularną na początku XXI wieku, a jednocześnie nie słyszała singla „Nas nie dogoniat” (ros. Нас не догонят). Pod względem popularności tego rosyjskiego duetu młodych dziewczyn rzeczywiście nie był w stanie nikt dogonić (przynajmniej jeśli chodzi o Rosję). Julija Wołkowa i Lena Katina, bo o nich mowa, już wcześniej wydały znany utwór „Ja soszła s uma” (ros. Я сошла с ума).
To właśnie w teledysku do wspomnianego singla piosenkarki stworzyły obraz, jakoby były partnerkami nie tylko na scenie. t.A.T.u to jeden z rosyjskich zespołów, który wydawał również anglojęzyczne wersje swoich utworów i także dzięki nim (jak i podsycanym kontrowersjom) osiągnął niemały sukces. Po krótkim powrocie w 2014 roku wokalistki zawiesiły, raczej ostatecznie, funkcjonowanie grupy.
Rosyjskie zespoły – Pussy Riot
Co łączy kolejny zespół z poprzednio opisanym? Tę grupę o wymownej nazwie także tworzą młode kobiety, które też wywołały niemałe emocje. Można śmiało powiedzieć, że Pussy Riot to już o wiele cięższy kaliber, jeśli chodzi o kontrowersje. Wynika to z samej specyfiki tej formacji, ponieważ członkinie punk rock traktują nie tyle jako muzykę samą w sobie, co raczej nośnik wyrażanych poglądów. Jak same stwierdziły, nie było wcześniej rosyjskich zespołów z nurtu riot grrrl, więc inspirowały się m.in. tym zachodnim trendem i amerykańską grupą punkową Bikini Kill.
Za bezkompromisowy polityczny przekaz i muzyczny jego wyraz w postaci utworu „Bogurodzico przegoń Putina” (ros. Богородица, Путина прогони!), który wykonały w moskiewskiej cerkwi w 2012 roku, trzy członkinie zapłaciły kolonią karną. Po wyjściu na wolność nie zaprzestały jednak działalności, w której muzyka była narzędziem wyrażania buntu.
Rosyjskie zespoły – Łaskowyj Maj
Cofamy się teraz w czasie o kilka dekad, by przypomnieć grupę grającą o wiele lżejszą muzykę. Same losy jej członków wcale jednak tak lekkie nie były. Łaskowyj Maj uformował się bowiem w Orenburgu w 1986 roku, a jeden z jego filarów – Andriej Razin – wychował się w sierocińcu w tym mieście. Jeden z popularniejszych rosyjskich zespołów disco zakończył swoją historię w dość… nietypowy sposób. Jak? Oto kilka ciekawostek.
- Grupa od 1988 do 1991 intensywnie koncertowała w całym ZSRR. Można właściwie powiedzieć nie o grupie, lecz o grupach. Okazało się bowiem, że swoich sobowtórów mieli nie tylko radzieccy dyktatorzy, lecz także właśnie członkowie Łaskowego Maju, który w ten sposób mógł grać kilka koncertów jednocześnie w różnych miejscach. Rozpad zespołu był pokłosiem właśnie tego skandalu.
- O zespole powstał w 2009 roku film zatytułowany po prostu „Łaskowy Maj”. Główny wątek to losy Andrieja Razina i jego kompanów z orenburskiego sierocińca.
- Choć wspomniany Razin to kierownik tego rosyjskiego zespołu, głównym kompozytorem był Siergiej Kuzniecow, a funkcję wokalisty pełnił najpierw Jurij Gurow, to z grupy Łaskowyj Maj najbardziej znany jest następca tego ostatniego. Mowa o Juriju Szatunowie, który do dziś śpiewa słynny utwór „Biełyje rozy” (ros. Белые Розы). Ten przebój wykonywał on jednak właśnie jako solista radzieckiej grupy.
Rosyjskie zespoły rockowe
Na zakończenie wymienimy znane zespoły, które nie są może aż tak rozpoznawalne, ale także warto o nich pamiętać. Mowa przede wszystkim o pierwszych w ZSRR grupach gitarowych, których muzyka nie była oczywiście dobrze postrzegana przez władze, a także tych, które powstały już w Rosji:
- Maszyna Wriemieni (działa od 1969 roku);
- Akwarium (ma na koncie dziesiątki wydanych płyt od 1972 roku);
- Arija (jedna z najpopularniejszych rosyjskich grup rockowych, którą zalicza się nawet do zespołów metalowych).
Możesz sprawdzić wszystkie te formacje. Na koniec mamy też kilka innych propozycji. Popularne rosyjskie zespoły to także np. Leningrad, czyli grupa grająca ska, która koncertowała w Polsce, jak również duet Filatov & Karas, mający na koncie znane remiksy i własne utwory. Może wolisz jednak nieco inne klimaty? Sprawdź Buranowskije Babuszki, czyli zespół ludowy, który podbił serca nie tylko rosyjskiej publiczności i był o krok od wygrania Konkursu Piosenki Eurowizji w 2012 roku.