Niemieckie zespoły muzyczne, czyli nie tylko Rammstein

Niemieckie zespoły muzyczne, które osiągnęły międzynarodowy sukces, to nie tylko kapele gitarowe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że słynne grupy pop, disco czy dance także pochodzą zza naszej zachodniej granicy. Poznaj je już teraz!
niemieckie zespoły muzyczne

Niemieckie zespoły muzyczne, które osiągnęły międzynarodowy sukces, to nie tylko kapele gitarowe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że słynne grupy pop, disco czy dance także pochodzą zza naszej zachodniej granicy. Poznaj je już teraz!

Z czym kojarzy się niemiecka muzyka popularna fanom bardziej agresywnego brzmienia? Co jasne, z grupami Scorpions czy Rammstein. Jednak niemieckie zespoły muzyczne z innych gatunków także na pewno znasz, choć być może o tym nie wiesz! Przedstawiamy najbardziej popularne grupy zza Odry!

Niemieckie zespoły muzyczne – rock i metal

Zaczniemy od wspomnianego na początku gitarowego grania. Oto kilka niemieckich kapel, które prezentują różne style.

Niemieckie zespoły muzyczne – Scorpions

Nie sposób zacząć inaczej niż od grupy, której filarami od lat są gitarzysta Rudolf Schenker i wokalista Klaus Meine. Ten drugi, obdarzony charakterystycznym głosem, zaśpiewał nie tylko „Wind of Change”, choć to niewątpliwie najbardziej popularny utwór grupy, będący muzyczną reakcją na przemiany społeczno-polityczne. Wydane kilka lat wcześniej single „Still Loving You” i „Rock You Like a Hurricane” (z 1984 roku) były coverowane odpowiednio przez Omegę i Green Day. Nie może nam umknąć fakt, że członkiem jednego z najsłynniejszych niemieckich zespołów muzycznych jest od 2003 roku Paweł Mąciwoda (były basista TSA i Oddziału Zamkniętego).

Niemieckie zespoły metalowe – Rammstein

Kolejny z gigantów niemieckiej muzyki popularnej to oczywiście grupa Rammstein. Wydany w 1997 roku singiel „Du hast” zapewnił międzynarodową sławę zespołowi grającemu industrialny metal. Innym radiowym hitem była „Amerika” z 2004 roku. Z najnowszych dokonań zespołu, w którym za wokal odpowiada Till Lindemnn, warto wyróżnić choćby utwór „Ausländer”. W dość żartobliwy sposób porusza poważny temat, jakim jest wielokulturowe społeczeństwo i globalizacja. Warto dodać, że płyta z 2019 roku, z której pochodzi singiel być może najważniejszego z niemieckich zespołów muzycznych, stała się najszybciej sprzedającym się krążkiem w XXI w Niemczech.

Przeczytaj  Rosyjskie zespoły – jakie grupy są warte uwagi? Nie tylko t.A.T.u

Niemieckie zespoły gitarowe – Guano Apes

Grupa, która zadebiutowała w 1997 roku krążkiem „Proud Like a God” (to cytat ze znanego singla „Open Your Eyes”), niewątpliwie zasługuje na uwagę fanów rocka i metalu alternatywnego. Wspomniany debiut przywodzi na myśl choćby dokonania Rage Against the Machine, jednak m.in. dzięki wokalistce Sandrze Nasić zespół zyskał brzmienie, które da się rozpoznać. Pierwsza płyta zawiera także inny znany singiel „Lords of the Boards”. Warto sprawdzić!

Niemieckie zespoły muzyczne – pop i nie tylko

Dość płynnie przechodzimy z gitarowych brzmień w nieco inne rejony dzięki grupie Scooter. Coverowała ona m.in. rockowe hity zespołu Kiss i Billy Idol, jednak one również zostały naznaczone charakterystycznym stylem tego rave’owego i hardcore’owego niemieckiego zespołu muzycznego. Utwory „How Much Is The Fish?” czy „One (Always Hardcore)” nadal są często odtwarzane w sieci. Czy ta energetyczna muzyka dobrze się starzeje? Możesz sam ocenić, ale jeśli wolisz nieco łagodniejsze brzmienia, proponujemy:

  • Boney M;
  • Modern Talking;
  • Bad Boys Blue;
  • Alphaville.

Niemieckie zespoły disco, dance i pop – największe hity

Boney M. to bez wątpienia grupa, której hity wybrzmiewają w głośnikach od lat. Jakie piosenki są znane różnym pokoleniom? To przede wszystkim utwory z lat 70., kiedy niemal każdy singiel był przebojem: „Sunny”, „Daddy Cool”, „Ma Baker”, „Belfast”, „Hooray Hooray, It’s A Holi-Holiday”, „Rasputin” czy „Rivers of Babylon”. Do najsłynniejszych niemieckich zespołów muzycznych sprzed lat należy także Modern Talking, czyli duet Dieter Bohlen-Thomas Anders. To twórcy popularnych nie tylko w połowie lat 80. piosenek „You’re My Heart, You’re My Soul”, „Cheri, Cheri Lady” i „Brother Louie”. Warto wspomnieć także Bad Boys Blue i ich przebój z tego samego okresu „You’re a Woman” z charakterystyczną harmonijką. Alphaville zasłynęli w tym czasie hitem „Big in Japan”, który po latach odświeżył w mocniejszej wersji wspomniany zespół Guano Apes. Warto sprawdzić oryginał i jego interpretację!
Jak widzisz, w Niemczech narodziło się wiele ciekawych grup z różnych nurtów i gatunków. Nie wspomnieliśmy jeszcze o dwóch niemieckich zespołach muzycznych, do których można wrócić, jeśli słuchało się ich w młodości… i raczej był to jedyny okres fascynacji. Dla osób pamiętających wczesne lata 90. proponujemy słynny duet Milli Vanilli, który ostatecznie zapisał się w historii nie ze względu na twórczość. Młodszemu pokoleniu sugerujemy posłuchanie szalenie popularnego kilkanaście lat temu wśród nastolatków (a zwłaszcza nastolatek) zespołu Tokio Hotel.

Przeczytaj  Zespoły muzyczne pop, czyli grupy cieszące się dawniej ogromną popularnością
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Zespoły muzyczne pop

Zespoły muzyczne pop, czyli grupy cieszące się dawniej ogromną popularnością

Następny artykuł
Rosyjskie zespoły

Rosyjskie zespoły – jakie grupy są warte uwagi? Nie tylko t.A.T.u

Zobacz też