Zespoły lat 90. dance, czyli do czego tańczono u schyłku wieku?

Zespoły lat 90. dance inspirowały się w pewnej mierze gigantami disco, jednak częstym elementem były partie rapowane. Co jeszcze można uznać za najbardziej charakterystyczne cechy tych grup? Jakie warto odświeżyć po latach? Przekonaj się!
Zespoły lat 90. dance

Muzyka taneczna, tak jak inne gatunki, ewoluowała przez lata i dekady. Choć w twórczości zespołów lat 90. dance można odnaleźć pewne cechy disco, to jednak słychać także wpływ nowszych brzmień. Które grupy z Europy i USA

Zespoły lat 90. dance – Ace of Base

Muzyczną podróż w tanecznych rytmach lat 90. zaczynamy od wizyty w Szwecji. To właśnie tam siostry Linn i Jenny Berggren wraz z bratem Jonasem, a także Ulfem Ekbergiem stworzyły grupę, który podbiła nie tylko listy przebojów w pierwszej połowie lat 90. Ich płyta „The Sign” z 1992 roku zrobiła prawdziwą furorę. Do tego stopnia, że na całym świecie sprzedano ponad 20 milionów kopii! 

Co ciekawe, najbardziej znany obok singla „All That She Wants” utwór tytułowy nie znalazł się pierwotnie na krążku i wydano go dopiero w wersji amerykańskiej tego bestsellera. Charakterystyczne kobiece wokale, syntezatory naśladujące brzmienie reggae czy nawet ulotne motywy fletu sprawiają, że to jeden z zespołów lat 90. dance, który nadal jest słuchany, co widać po odsłonach w sieci.

Zespoły lat 90. dance – 2 Unlimited

Pozostajemy w Europie, ale kierujemy się nieco na południe. To w Holandii powstał zespół, którego ogromny hit na pewno znasz, nawet jeśli o tym nie wiesz. Często bowiem telefonie komórkowe reklamują usługi bez limitu utworem „No Limit” zespołu, a jakże 2 Unlimited. Ograniczeń próżno szukać w inspiracjach, jakie można usłyszeć choćby w tym jednym numerze. Eurodance, techno, rave, a nawet lekkie przebłyski klasycznego disco – to wszystko wzbogacone subtelnym wokalem Anity Doth. 

Przeczytaj  Zespoły lat 90. – dla każdego coś głośnego

Nie każdy wie, że motyw znany każdemu fanowi koszykówki (i tym, którzy oglądali choć raz „Kosmiczny mecz”) został stworzony przez jeden z najbardziej znanych zespołów lat 90. dance. Teraz na pewno będziesz wiedział, że utwór nosi tytuł „Get Ready For This” i posłuchasz także obecnych tam rapowanych partii. Sprawdź też inne znane dźwięki od tej grupy, czyli „Twilight Zone” i „Tribal Dance”.

Zespoły lat 90. dance – N-Trance

Teraz czas na przeskok na Wyspy Brytyjskie, gdzie w ostatniej dekadzie XX wieku sporą karierę zrobiła grupa N-Trance. To o tyle interesujące, że bazowała ona przede wszystkim na odświeżaniu klasyków. Mamy na myśli przede wszystkim „Stayin’ Alive” zespołu Bee Gees, „Da Ya Think I’m Sexy” Roda Stewarta oraz „D.I.S.C.O. francuskiej formacji Ottawan. Nie były to jednak naśladowcze covery. To jeden z zespołów lat 90. dance, który klasyczne disco ożywił, dodając brzmienie raczej typowe dla muzyki house i także nie stroniąc od melorecytacji.

Zespoły lat 90. dance – La Bouche

Choć nazwa może tego nie sugerować, wyruszamy teraz do Niemiec, by przypomnieć grupę, która wydała hitowe single w połowie lat ostatniej dekady ubiegłego stulecia. Melanie Thornton i Lane McCray to duet, który osiągnął rozpoznawalność za sprawą utworów „Be My Lover” i „Sweet Dreams”. Trudno podważyć charakterystyczny styl jednego z najbardziej znanych europejskich zespołów lat 90. dance, który stworzył także hit „Where Do You Go”. Nie każdy wie bowiem, że piosenka w wersji No Mercy jest coverem, a twórcy utworu to właśnie La Bouche. Kto wie, jak potoczyłaby się dalej kariera duetu, gdyby nie tragiczna śmierć Melanie Thornton w 2001 roku. 

Zespoły lat 90. dance – polskie grupy w cieniu disco polo

Chociaż muzyka taneczna w naszym kraju często jest identyfikowana z disco polo, to warto wspomnieć także kilka grup, którym bliżej było właśnie do opisywanego przez nas gatunku. Zespoły lat 90. dance z Polski to chociażby Jamrose czy United, które pod wieloma względami czerpały z przywołanych wcześniej trendów. Najbardziej znany utwór tej drugiej grupy, czyli „Go Baby Go”, ma energicznie recytowane zwrotki, kobiecy wokal w refrenie i dużo bardziej agresywną warstwę muzyczną niż disco polo. 

Przeczytaj  Zespoły metalowe z różnych nurtów ciężkiego grania

Jamrose, których polskie fragmenty utworów pisał znany tekściarz Janusz Kondratowicz, miało ciekawą strukturę utworów. Zwykle bowiem żeńskie partie były śpiewane po polsku, a męska część, czyli rapowane zwrotki, to już język angielski.
Jak widzisz, zespoły lat 90. dance mają bardzo charakterystyczny styl, a wiele hitowych utworów na pewno znasz, choć mogłeś o tym nie wiedzieć. Wyszukaj kilka tytułów, które zaproponowaliśmy. Oprócz oryginalnych kompozycji chcesz poznać także patenty w stylu N-Trance, czyli covery klasyków? Wspomniany wcześniej zespół No Mercy wziął na warsztat choćby rockowe „More Than a Feeling” zespołu Boston. Jaki był efekt? Sprawdź sam!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Rosyjskie zespoły

Rosyjskie zespoły – jakie grupy są warte uwagi? Nie tylko t.A.T.u

Następny artykuł
Brytyjskie zespoły rockowe

Brytyjskie zespoły rockowe – od The Beatles do Arctic Monkeys

Zobacz też